Capital.ba

Mun: Razvojem privrede do više radnih mjesta

22.02.2012. / 11:54

BANJALUKA, Američki ambasador u BiH Patrik Mun izjavio je da će razvoj proizvodnje i poljoprivrede biti sve važniji za budućnost BiH kako se zemlja bude kretala ka EU.

Mun je tokom današnje posjete firmi “Drvoprodeks” u Banjaluci, koju podržava projekat “FIRMA”, rekao da je impresioniran postojanjem uspješnih kompanija širom BiH koje se razvijaju zahvaljujući kvalitetu rada i sposobnosti menadžmenta da izvoze proizvode na tržište Evropske unije.

Američki ambasador je istakao značaj ovih firmi, koje svojim razvojem omogućavaju otvaranje novih radnih mjesta.

“USAID ovdje jako dugo radi na pružanju pomoći i podrške razvoju malih i srednjih preduzeća u BiH. Mi radimo sa raznim poduzetnicama u različitim sektorima da bi dali podršku u razvoju malih i srednjih preduzeća”, rekao je Mun.

On je ponovio da vlasti u BiH treba jače da podrže razvoj malih i srednjih preduzeća, naročito kad je stopa nezaposlenosti u BiH ovako visoka.

Većinski vlasnik i direktor “Drvoprodeksa” Darko Partalo je istakao da je ovo preduzeće sa više od 100 zaposlenih vodeći proizvođač masivnih i višeslojnih podnih obloga i lamela u BiH i regionu.

“To je rezultat konstantnog investiranja u tehnologiju i ljudske resurse u posljednjih 15 godina. U vremenu krize, u prošloj godini, uspjeli smo da povećamo izvoz sa četiri do na šest miliona KM, kao i ukupan promet za 50 odsto”, rekao je Partalo i dodao da se 80 odsto njihovih proizvoda izvozi na tržište Njemačke.

On je istakao da “Drvoprodeks” sa USAID-om ima neprekidnu saradnju, što je ovom preduzeću pomoglo da unaprijedi konkurentnost i dostigne današnju poziciju.

“USAID je u posljeratnim vremenima bio prvi ozbiljan investitor koji je nudio drugoročnija i povoljnija sredstva”, rekao je Partalo i dodao da je “Drvoprodeks” od 1998. do 2004. godine koristio tri kredita USAID-a, dok u posljednje dvije godine koriste povoljan kredit Investiciono razvojne banke Republike Srpske.

Osnovni cilj projekta “FIRMA” u BiH, koji podržava USAID, je poboljšanje sposobnosti učesnika na tržištu da se nose sa konkurentskim pritiskom i tržišnim zakonitostima unutar EU kao ključne komponente kopenhagenskih ekonomskih kriterijuma za pristup EU.

FIRMA se fokusira na tri sektora bosanskohercegovačke privrede: drvoprerada, turizam i metaloprerađivačka industrija.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!