Capital.ba

Morgan preuzeo propalu Bear Sterns banku

31.05.2008. / 8:14

NJUJORK, Peta po veličini investiciona banka u SAD, Bear Sterns, praktično je, zbog velikih gubitaka u poslovima s hipotekarnim zajmovima, prestala da postoji, jer ju je preuzela finansijska korporacija JP Morgan Čejz.
 Rukovodstvo JP Morgana je u martu pristalo da preuzme propalu investicionu banku, pošto su vlada SAD i američka Uprava federalnih rezervi (Fed) snažno uticale na takvu odluku.
 Vlada SAD i Fed su, naime, ubijedili čelnike JP Morgana da kupe akcije Bear Sternsa po vrlo sniženoj cijeni i pokriju bančine gubitke od milijardu dolara.
 Fed je, osim toga, pristao da preuzme najrizičnije akcije Bear Sternsa i istovremeno odobrio grupaciji Morgan Čejz kredit u vrijednosti od 29 milijardi dolara.
 Takva operacija američke vlade i centralne banke uslijedila je zbog nastojanja da se izbjegne klasično bankrotstvo Bear Sternsa i veoma neprijatne posljedice koje bi zbog toga uslijedile na domaćem i globalnom finansijskom tržištu.
 Akcionari Bear Sternsa su dali formalnu saglasnost da njihova banka postane dio finansijske korporacije Morgan Čejz, koja je prije dva i po mjeseca pristala da kupi posrnulu investicionu banku za 2,2 milijarde dolara i tako postane vlasnik polovine bančinih akcija.
 Nestanak s američkog finansijskog tržišta poznate i velike banke kao što je Bear Sterns je posljedica oštre krize na domaćem tržištu drugorazrednih hipotekarnih zajmova koja se žestoko ispoljila u avgustu prošle godine.
 Markroekonomski stručnjak Leonid Valjdman, koji već godinama pomno proučava zbivanja u američkoj privredi, smatra da su za hipotekarnu krizu u SAD najodgovornije tamošnje komercijalne banke.
 Valjdman tvrdi da su američke banke “svjesno i namerno” odobravale  stambene kredite plateženo nesposobnim građanima, od kojih mnogi nisu, u vrijeme dodeljivanja kredita, imali čak ni stalan izvor prihoda.
 Ukupno je u SAD dodijeljeno oko 1,7 miliona loših stambenih kredita i sada, zbog nemogućnosti korisnika da ih uredno vraćaju, postoji opasnost da čak  4,5 miliona ljudi ostane bez krova nad glavom, navodi Valjdman.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!