Capital.ba

Moguće povećanje rudne rente za NIS

27.01.2013. / 15:05

mihajlovicBEOGRAD, Ministarka energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila da postoji mogućnost da rudna renta za NIS bude viša od tri odsto prihoda od prodaje.

Mihajlovićeva je istakla da je to najniža rudna renta u Evropi.

Eksploatacije nafte u Srbiji je mnogo brža, nego što je u ostalim zemljama oko nas, rekla je Mihajlovićeva za Tanjug i dodala da svakako postoji mogućnost da se ide na to da ta rudna renta bude viša.

“Ne govorim to zato što želim da NIS loše posluje. Naprotiv. Nama je stalo da NIS, u kome država Srbija ima 27 odsto akcija, dobro posluje i da ima dovoljne količine nafte i naftnih derivata i da mi, kao država, budemo bezbjedni. Ali, sa druge strane, smatram da mora da postoji obostran zajednički interes i da budu zadovoljeni interesi i jedne i druge strane,” istakla je Mihajlovićeva.

“Mješoviti srpsko-rusko komitet kojim predsjedava ministar prirodnih resursa Milan Bačević donio je zaključak, kojim se jasno kaže da mora da se uradi analiza isplativosti investicije koje Gasprom njeft ima u NIS-u. I ja očekujem da se nakon te analize donese konačna odluka o tome da li će rudna renta za NIS biti viša od sadašnje,” istakla je ministarka, ali nije precizirala kada će ta odluka biti donijeta.

Ona je napomenula da u nekim zemljama, kao što je Mađarska, rudna renta nije fiksna, nego je progresivna, što znači da ta naknada raste ako kompanija brže istražuje i eksploatiše naftu.

Ugovor izmedu Rusije i Srbije iz 2009. godine o prodaji većinskog vlasništva NIS-a ruskom “Gasprom njeftu” predviđa da se ne mijenja visina rudne rente za NIS, koja je tada iznosila tri odsto prihoda od prodaje, do dostizanja isplativosti investicionih projekata te kompanije.

U Srbiji je u međuvremenu, stupanjem na snagu novog zakona o rudarstvu, došlo do povećanja iznosa rudne rente za eksploataciju nafte i gasa sa tri na sedam odsto prihoda od prodaje, ali to ne važi za NIS, jer odredbe međudržavnih sporazuma, u okviru koga je i NIS prodat, imaju prednost nad zakonima Srbije.

Mihajlovićeva je istakla su odnosi Srbije i Ruske Federacije, naročito u oblasti energetike, dobri i da su pred nama novi zajednički projekti, zbog čega bi trebalo da sve eventualne probleme zajednički rješavamo.

“To znači da naši odnosi mogu da budu još bolji. Kad su odnosi tako dobri i prijateljski i kada postoje i u ekonomiji, finansijama i energetici, onda upravo treba da sjednemo i da se dogovaramo, da sve stavimo na sto i zajednički rješavamo probleme”, rekla je ona i ponovila da to znači da treba da budu zadovoljeni interesi i jedne druge strane.

Ona je podsjetila da Srbija i dalje u NIS-u ima oko 27 odsto vlasništva i najavila da će se ubuduće država Srbija drugačije ponašati prema tom vlasništvu nego ranije.

Više ćemo voditi računa o odlukama koje se donose u NIS-u i nudićemo određene projekte da ih zajedno radimo, da pomognemo da NIS još bolje funkcioniše, istakla je Mihajlović, koju je Vlada Srbije, umjesto bivšeg ministra energetike Petra Škundrića imenovala za predsjednika Skupštine akcionara NIS-a.

“Ono što ja, kao predstavnik Vlade Srbije u NIS-u mogu da obećam jeste da će se svi članovi sa srpske strane u Skupštini akcionara NIS-a, sa dužnim postovanjem odnositi prema 27 odsto akcija koje Srbija ima u toj kompaniji, koja objedinjuje istraživanje, eksploataciju, preradu i trgovinu naftnim derivatima, a planira širenje na druga tržišta regiona. Nama je interes da NIS dobro posluje, da je profitabilan, da se dalje razvija i bude kompanija od regionalanog značaja i u tom smislu ćemo se tako i ponašati”, kazala je Mihajlovićeva i naglasila da je cilj da imamo naftnu kompaniju koja će dobro funkcionisati i koja će i dalje ostvarivati profit. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!