Capital.ba

MMF traži odlučne mjere za oživljavanje svjetske privrede

31.12.2008. / 5:18

VAŠINGTON,  Međunarodni monetarni fond je zatražio od vlada svojih članica da sprovode agresivne mjere za prevazilaženje tekuće finansijske krize i oživljavanje ekonomskog rasta, objavljeno je u Vašingtonu.
 Eksperti MMF-a ocenjuju, u najnovijoj analizi kretanja globalne ekonomije, da je tekuća kriza u svjetskim finansijama izazvana slomom američkog hipotekarnog tržišta.
 “Prevladavanje tekuće finansijske i makroekonomske krize treba ostvariti primjenom spasonosnih programa pomoći finansijskom sektoru i    povećanjem tražnje”, ističe se u analizi stručnjaka MMF -a.
 “Vremenski period u kome se takve akcije sprovode je veoma bitan”, ukazuje se u izvještaju Fonda.
 Izvršni direktor MMF-a Dominik Štros Kan je ranije ovog mjeseca izjavio da zastoj u globalnoj ekonomiji treba prevazići fiskalnim podsticajima u vrijednosti dva odsto svjetskog bruto domaćeg proizvoda ( oko 1,3 biliona dolara).
 Treba, međutim, podsjetiti da je samo grupa osam najrazvijenijih zemalja svijeta (SAD, Japan, Njemačka, Francuska, Velika Britanija, Rusija, Italija i Kanada)  planirala da za oživljavanje vlastitih ekonomija uloži više od deset biliona dolara.
 Eksperti MMF -a smatraju, inače, da je tekuća privredna kriza najveća od perioda Velike depresije, početkom tridesetih godina minulog veka i da bi očekivani, dalji pad globalne tražnje mogao da izazove snažnu deflaciju, koja se odlikuje negativnim rastom cijena, isto takvom stopom privrednog rasta, naglim porastom nezaposlenosti i istovremenim pogoršanjem svih drugih bitnih privrednih pokazatelja.
 MMF zbog toga preporučuje vladama da porade ne samo na podsticanju aktivnosti banaka i realnog sektora ekonomije, već i na mjerama usmjerenih na što bržu promjenu dosadašnjeg privrednog mehanizma koji je pokazao malu otpornost na krizno stanje.
 Prema ocijeni ekonomista MMF, povećanje potrošnje, posebno javnog sektora, kao i ciljno sniženje poreza je korisno, dok se opšte smanjenje poreskih optećenja za potrošače i korporacije svrstava u mjere sa ograničenim dejstvom .
 Vlade, osim toga, treba da naprave posebne programe kao i opšti plan za stimulisanje rasta svojih ekonomija, ali i prestanak davanja ekstra – podsticaja, kada se opšte ekonomske prilike poprave do željenog nivoa.
 Fiskalni stimulansi moraju biti pažljivo primjenjeni tako da u srednjeročnom periodu ne izazovu ozbiljnije poremećaje u finansijskom sektoru zemalja koje takve mjere primenjuju, navodi se u analizi MMF – a.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!