Capital.ba

Mještani zaustavili odvoženje rude zbog štete koju im nanosi rudnik

27.10.2008. / 13:27

SREBRENICA, Oko pedeset stanovnika srebreničke Mjesne zajednice Podravanje jutros je zaustavilo izvoženje rude sa površinskih kopova u ovom selu, zbog štete koju im pričinjava srebrenički Rudnik boksita.

Predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Bogdan Jovanović rekao je novinarima da je rudnik stvorio deponiju jalovine koja prijeti da zatrpa pravoslavno groblje, da je zatrpano više izvorišta vode odakle se selo snabdijevalo, nekoliko lokalnih puteva i put za bošnjački zaselak Kutuzero.

“Nedavno su počeli otpuštati radnike i prvo su otkaze dali petorici radnika iz ovog sela. Tražimo da ih vrate na posao”, iznio je Jovanović zahtjeve koje podržavaju svi mještani.

On je naveo da mještani traže i da Rudnik ”prestane uništavati privatnu imovinu i puteve, te da uredi dionicu regionalnog puta kroz Podravanje, jer se njime ne može kretati kad je blato, niti živjeti u selu od prašine”.

Savjet Mjesne zajednice Podravanje tražio je sastanak sa rukovodstvom rudnika, ali to direktor Dragan Mitrović nije prihvatio.

Savjet je u četvrtak, 23. oktobra, dostavio dopis rudniku, opštini i Policijskoj stanici u Srebrenici da jutros njihovi predstavnici dođu na razgovor u Podravanje i uvjere se u štete koje nanosi rudnik, te pokušaju dogovorom riješiti probleme.

Budući da se niko nije odazvao na njihov poziv oni su izašli na put i sprečavaju odvoženje rude.

Starac Đorđe Petrović kaže da je rudnik zatrpao put do zaseoka u kom živi i da mještani neće odustati od protesta dok se odgovorni ne odazovu i ne bude dogovoren rok za rješavanje problema.

Mještani Podravanja već dugo se žale da im Rudnik pričinjava štete, ali niko nije reagovao na njihove žalbe.

Oni ističu da neće odustati i da će biti uporni da se riješe problemi i saniraju štete koje im Rudnik nanosi.

Na površinskim kopovima danas se nalaze privatne mašine i kamioni izvođača radova koji su angažovani za eksploataciju rude, a nema ulaganja u zaštitu i uređenje prostora ili kultivisanja napuštenih kopova, dubokih i po 200 metara, koji stoje kao ogromni krateri, neobilježeni i neograđeni.

Niko od odgovornih iz Rudnika danas nije bio na kopovima.

Iako je prilikom privatizacije rudnika prije dvije godine bilo najavljeno zapošljavanje oko 500 radnika za tri godine i dodatno investiranje, do toga nije došlo.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!