Capital.ba

Milosavljević: Srbiji nedostajalo samo mlijeko

25.12.2010. / 11:58

BEOGRAD, Ministar trgovine Slobodan Milosavljević kaže da je tokom ove godine bilo problema u snabdijevanju domaćeg tržišta praktično samo sa jednim proizvodom – dugotrajnim mlijekom – uglavnom u Beogradu i taj problem je u manjoj mjeri još uvijek aktuelan.
On ukazuje da je kriza u snabdijevanju mlijekom rezultat višegodišnjeg smanjenja domaćeg stočnog fonda i neravnopravnog tretmana stočarstva u budžetu.

“Činjenjica je i da je naše selo sve starije, a da je bavljenje stočarstvom teže od bavljenja voćarstvom i povrtarstvom i da ukoliko država to ne stimuliše na pravi način, bar u odnosu na okruženje, onda dolazimo u situaciju da nedostaje oko 15 odsto dugotrajnog mlijeka mjesečno”, objasnio je Milosavljević.

Ukazujući da je za nama jedna teška ekonomska godina, druga godina svjetske ekonomske krize, on je rekao da Srbija 2010. ipak završava sa rastom bruto domaćeg proizvoda od 1,8 odsto, što je jedna od najviših stopa u Evropi, a takođe ima i najbolji spoljnotrgovinski rezultat u ovoj deceniji.

Najvažnije da se Srbija nije prezadužila, ili posegla za nepopularnim mjerama, kao što je povećanje poreza na dodatu vrijednost, ili drugih poreskih prihoda.

“Sačuvali smo stabilnost ekonomskog ambijenta i uspjeli da u teškoj godini zabiljžimo skroman rast, koji mnoge evropske zemlje nemaju”, kazao je Milosavljević.

On je dodao da je Ministarstvo trgovine ispunilo sve godišnje planove, što najbolje pokazuje aktuelni izvještaj Evropske komisije o napretku Srbije na putu ka evropskim integracijama.

U tom izvještaju je, prema riječima Milosavljevića, vrlo jasno ocjenjeno da je ostvaren dobar napredak u zaštiti potrošača, zaštiti konkurencije i kompletiranju institucija za borbu protiv monopola.

Pozitivno je ocjenjena i strategija tržišnog nadzora i ukupno stanje na tržištu Srbije, dodao je Milosavljević.

Ministar je podsjetio da je Republička direkcija za robne rezerve ove godine za oko 30 odsto povećala, u odnosu na 2009, intervencije na tržištu poljoprivredno- prehrambenih proizvoda, prije svega u prometu pšenicom, kukuruzom, vještačkim đubrivom i sjemenskim materijalom, ali i građevinskim materijalom u područjima pogođenim poplavama i zemljotresom.

Posebno je značajna intervencija kojom je obezbjeđeno 36.000 tona mazuta toplanama u 40 gradova, za početak grijne sezone.

Tržišna inspekcija je smanjila broj izvršilaca na terenu za oko 12 odsto, ali je istovremeno imala veću efiskanost za šest procenata, ukazao je ministar.

Svi zakoni koje je Ministarstvo trgovine predložilo ove godine su usvojeni, a i prateći zakonski propisi u oblasti zaštite potrošača i zaštite konkurencije, dok je Zakon o trgovini postao operativan, zaključio je Milosavljević. Smedia

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!