Capital.ba

MIlijardu korisnika 4G mreže do 2017.

27.11.2013. / 6:50

g 4 mrezaNJUJORK, Prema jednom istraživanju do 2107. godine u svijetu bi trebalo da bude milijardu korisnika superbrze 4G mreže, od ukupno osam milijardi svih mobilnih korisnika.

 

Ovaj porast 4G korisnika je prilično veliki ako se ima u vidu da trenutno usluge superbrze 4G mreže koristi oko 176 miliona ljudi, piše u saopštenju kompanije koja je napravila ovu prognozu.

U izvještaju se napominje da je trenutno oko 20 odsto populacije pokriveno 4G signalom, a prognozira se da će do 2017. godine on biti dostupan polovini stanovnika na svijetu.

Takođe se predviđa da će do 2017. godine u funkciji biti blizu 500 4G mreža i servisa u 128 zemalja, skoro duplo više nego što je sada slučaj, jer se prelazak korisnika sa 3G na 4G mrežu odvija mnogo brže nego što je to bio prelazak sa 2G na 3G mrežu.

U Americi je na primjer, 4G mreža trenutno dostupna svakom devetom od 10 korisnika, u poređenju sa 10 odsto korisnika u Aziji i svega 5 odsto korisnika u Evropi.

Glavni strateški direktor istraživanjau kompaniji GSMA koja je sprovela istraživanje, saopštio je da je širenju i povećanju korisnika sa 4G mogućnostima doprinijeo pad cijena aparata, kao i vrlo povoljnje tarife koje primjenjuju telekomunikacioni operateri uz kupovinu novog uređaja.

Od uvođenja na tržište prvih 4G telefona 2009. godine broj korisnika je prilično proširen, pa oni sada predstavljaju broj koji nije za zanemarivanje.

U ovom istraživanju Južna Koreja je proglašena za najnaprednije 4G tržište, sa skoro polovinom telefona koji rade na ovoj napredoj mreži, dok u Americi i u Japanu taj procenat iznosi 20 odso..

Amerika trenutno čini teritoriju na kojoj se nalazi najviše globalnih 4G konekcija (46 odsto), ali se očekuje da će se taj procenat do 2017. godine pomjeriti u korist Azije i da će znositi 47 odsto, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!