Capital.ba

Milijarde evra gubitka ako izostane ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU

01.05.2008. / 9:30

BEOGRAD, Ukoliko Srbija u parlamentu ne ratifikuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, imaće ukupan gubitak od 700 milijardi evra u periodu od početka ratova 1991. do 2015. godine, rečeno je juče u javnoj debati Evropskog pokreta u Srbiji.
 Zamjenik direktora Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević rekao je da bi, ukoliko Srbija ratifikuje taj sporazum, bruto društveni proizvod do 2015. iznosio 12.000 evra po glavi stanovnika, a upola manje ukoliko do ratifikacije ne dođe.
 On je dodao da bi posljedice izostanka ratifikacije bile katastrofalne i naveo, pored ostalog, ukidanje postojećih povlastica u izvozu u EU, izostanak priliva investicija, posebno grinfild, zatim podizanje kreditnog rizika zemlje.
 Što se političara tiče, oni bi prema mišljenju Kovačevića u uslovima izolacije pravili katastrofalne greške, a kao primjer je naveo moguću ponovnu hiper inflaciju.
 “Perspektiva Srbije ukoliko odustane od evropskog puta je crna”, ocjenio je Kovačević.
 Učesnici debate pod nazivom “Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju – dan posle” pozdravili su potpisivanje S S P ocjenivši da je to šansa koju Srbija treba da iskoristi, a pomoćnik ministra spoljnih poslova Milica Delević je rekla da je sporazum znak priznanja vladama ubijenog premijera Zorana Đinđića i potom Zorana Živkovića, kao i pregovora koju su vodile dve vlade Vojislava Koštunice.
 “To je istovremeno i odgovornost za onu vladu koja će doći poslije izbora 11. maja, jer puna primjena Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju zavisi od potpune saradnje sa Haškim tribunalom”, ukazala je ona. Delevićeva je dodala da je S S P ujedno i znak stabilnosti zemlje, signal stranim investitorima za bezbjedna ulaganja, napredak Srbije za “beloj šengen listi” i kvalifikacija za korišćenje većih sredstava iz predpristupnih fondova.
 Ona je, međutim, kao opasnu manipulaciju ocjenila “stavljanje pitanja statusa Kosova i Metohije u funkciju pregovora sa EU”.
 “Pregovori o S S P i statusu Kosova bili su potpuno odvojeni, pri tom, niko iz vlade u cijelini ili pojedinačnih ministarstava nije pominjao da se bilateralni sporazumi sa zemljama koje su priznale nezavisnost Kosova preispitaju ili zaustave”, rekla je Delevićeva.
 Potpredsjednik Evropskog pokreta u Srbiji Jelica Minić navela je značaj potpisivanja sporazuma u odnosu na region, istakavši da je Srbija prije svega trgovinski, odnosno izvozno, orijentisana na EU i region.
 Ona je ocjenila da je interes Rusije, ali i Amerike, da Srbija postane punopravni član EU iz bezbednosnih, energetskih i drugih razloga.
 Prema riječima Minićeve, otvaranje ka EU znači jačanje konkurencije i snažniju borbu protiv monopola, perspektivu malim i srednjim preduzećima i veću ekspolatisanost Dunava koja je sada značajno manja u odnosu na period prije ratova devedesetih godina.
 

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!