Capital.ba

Mikanović: Najveći broj prijava nije povezan sa inspektorima Srpske

31.07.2013. / 11:21

zoran mikanovicBANJALUKA, U centar za pritužbe Inspektorata Republike Srpske godišnje stigne i do 90 hiljada prijava privrednika i građana – neki tvrde da ih inspektori reketiraju te da na graničnim prelazima neopravdano dugo zadržavaju kamione sa njihovom robom.

Međutim, vršilac dužnosti direktora Republičkog inspektorata Zoran Mikanović ističe da je analizom prijava utvrđeno da se više od 50 odsto ne odnosi na rad republičkih inspektora.

“Inspektorat Srpske ima 13 inspekcija u okviru kojih postoje 33 inspektorska zvanja. Analizom tih prijava uvidjeli smo da njihov najveći broj ne možemo da adresiramo ni na jednu našu inspekciju.

Neke se odnose na rad špeditera, carinika i granične veterinarske inspektore. Ima, naravno, prijava koje se odnose i na naše inspektore. Sve ih detaljno provjeravamo i, ako utvrdimo nečiju odgovornost, to odmah kažnjavamo“, tvrdi Mikanović.

On pojašnjava da je na graničnim prelazima prisutna fito sanitarna inspekcija, ali da je tamo i Veterinarska inspekcija koja je u sastavu Kancelarije za veterinarstvo BiH. Robu na granici, naravno, kontrolišu i carinici.

Na svim graničnim prelazima na vidnom mjestu istaknuta je metodologija iz koje se jasno može vidjeti šta mogu da kontrolišu inspektori Republike Srpske, kao i iznosi nadoknada koji se plaćaju u spoljnotrgovinskom prometu.

“Sve je, dakle, potrpuno transparentno. Ali, i pored toga i dalje ima nezadovoljstva prevoznika, privrednika uvoznika i izvoznika. Ti ljudi misle da su svi koji pregledaju robu na granici inspektori, iako, pored nas, robu koja se uvozi kontrolišu i veterinarski inspektori i carinici.

Istina, rad na graničnim prelazima je nešto sa čim nisam u potpunosti zadovoljan. Pokušavamo da naš rad još više unaprijedimo u saradnji sa Upravom za indirektno oporezivanje i Kancelarijom za veterinarstvo” – ističe Mikanović.

U okviru Inspektorata postoji centar za pritužbe. Svaka sumnja u neku zloupotrebu službenika može se prijaviti i ta prijava je potpuno anonimna.

Zbog sprege carinika i inspektora ranijih godina, tri inspektora republičkog inspektorata ostala su bez posla. Utvrđeno je da su površnim radom u inspekcijskim kontrolama omogućili nekim licima da akcizne proizvode uvoze kao običnu robu, čime su značajno oštetili budžet Republike Srpske.

I prošle godine, Inspektorat je, u saradnji sa MUP-om Republike, otpustio jednog inspektora. Uhvaćen je kada je primio novac koji je prethodno bio obilježen.

Inspektori Republike Srpske vrše kontrole i nadzor u primjeni 150 zakona i gotovo 700 podzakonskih akata. U toj “šumi” zakonskih propisa mnogi novopečeni biznismeni ne mogu da se snađu. Cilj inspektora je, kaže Mikanović, da ih usmjere na pravi put. To rade preventivno, a one koji nastave da krše zakon čekaju sankcije.

Prošle godine Inspektorat je obavio 138. 947 inspekcijske kontrole. Najveći broj lani je bio u spoljnotrgovinskom prometu – više od 112 hiljada kontrola, a u unutrašnjem prometu zabilježeno je gotovo 27 hiljada inspekcijskih kontrola. Sve to je urađeno sa 229 inspektora.

U 2012 godini izdato je 3.280 prekršajnih naloga kojima je izrečena novčana kazna u ukupnom iznosu od 3 288.000 maraka.

Problem je što u više od 58 odsto slučajeva oni koji su činili prekršaj neće da plate novčanu kaznu i traže sudsko odlučivanje o tome, a sudovi obično izreknu minimalnu ili uslovnu kaznu.

“Propisivanje novčanih kazni u iznosu od hiljadu do deset hiljada maraka praktično nema smisla u ovakvim okolnostima. Ja sam o tome informisao i Vladu i Narodnu skupštinu Republike Srpske. U zemljama u okruženju – kazne koje izreknu sudovi u pravilu su mnogo veće od onih koje su izrekli inspektori“, zaključio je Zoran Mikanović. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Mikanović: Najveći broj prijava nije povezan sa inspektorima Srpske

    1. PRIVREDNIK

      Inspektori Republike Srpske vrše kontrole i nadzor u primjeni 150 zakona i gotovo 700 podzakonskih akata. U toj „šumi“ zakonskih propisa mnogi novopečeni biznismeni ne mogu da se snađu. Cilj inspektora je, kaže Mikanović, da ih usmjere na pravi put. To rade preventivno, a one koji nastave da krše zakon čekaju sankcije.
      POENTA I JESTE CIJELE PRIČE, DA SE PRIMJENJUJE 150 ZAKONA I 700 PODZAKONSKIH AKATA, KOJI TO DOKTOR NAUKA MOŽE SPROVESTI, A KAMOLI JEDAN RADNIK U NEKOJ FIRMI SAMO DA JE ZADUŽEN ZA SPROVOĐENJE PROPISA ZA IZVOZ ILI UVOZ.
      DA LI IMA IGDJE NA SVIJETU, DA SE U OVOJ OBLASTI PRIMJENJUJE OVOLIKO PROPISA??????????
      ZATO BJEŽE SVI, USLED PRAVNE NESIGURNOSTI, A JOŠ JE UPADLJIVIJE DA DOK SE VRATI KAMION MOŽE SE PROMJENITI JEDAN OD 150 ZAKONA ILI 700 PODZAKONSKIH AKATA.