Capital.ba

Metalci u BiH i dalje teško žive

16.11.2015. / 7:28

metalci1SARAJEVO /BANJALUKA, Položaj radnika u metalskoj industriji u BiH je veoma težak, dok je aktivno tek oko 20 odsto prijeratne metalske industrije, poručili su to juče sindikalni predstavnici, povodom 15. novembra – Dana metalaca.

Prema njihovim riječima, veliki broj preduzeća iz ovog sektora radnicima ne isplaćuje plate i obaveze, dok je nekima povećan i broj radnih sati, ali ima i pozitivnih primjera u ovoj industriji.
Tako je Sindikat metalaca BiH i juče upozorio na težak položaj radnika u ovoj industriji, ali i pozdravio napore koje čini Vlada FBiH da bi ovaj veoma važan privredni sektor u BiH “podigla na noge”.

Međutim, pitanje koje radnici u metalskom sektoru stalno sebi postavljaju je može li se metalska industrija vratiti na prijeratni nivo. Odgovor koji se nameće je – teško, jer su svi prijeratni giganti, poput “Energoinvesta”, koji je imao čak 15 preduzeća koja su se bavila metalskom industrijom, propao.

Ta preduzeća koja su ostala i nekako opstala godinama propadaju, a radnici ne odustaju jer im je jedina nada da zarade za život sebi i svojim porodicama. Međutim, u Sindikatu kažu da je broj radnika zaposlenih u metalskoj industriji veći za 20 odsto u odnosu na 2010. godinu, a da poseban rast bilježi namjenska industrija.
Tane Peulić, predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS, rekao je da je dosta težak položaj radnika metalske industrije, te da u dosta privrednih subjekata radnici nisu primili više od 10 plata, počev od banjalučkog “Kosmosa”, “Unisa” Derventa, dobojskog “Trudbenika”…
“U ovim teškim uslovima privređivanja poslodavci pribjegavaju tome da radnicima daju i više radnih sati da rade, ne uplaćuju se obaveze na plate, ali ni regresi za godišnje odmore”, rekao je on. Naveo je i da ima i dobrih primjera, kao što su “Alumina” Zvornik, Rudnik EFT Stanari i drugi.
“U prevodu, stanje u metalskom sektoru na Dan metalaca je dosta teško u RS, a vjerujem da je i u okruženju slična situacija”, kazao je Peulić.
Bajro Melez, predsjednik Sindikata metalaca FBiH, podsjetio je na činjenicu da je prije posljednjeg rata u BiH metalski sektor imao više od 225.000 zaposlenih, da je to bila najjača privredna grana u BiH, ali da su od devedesetih pa naovamo firme uništene, radnici u teškom položaju, jer je najveći broj njih bez uvezanog staža i zdravstvenog osiguranja.
“Međutim, oni ne odustaju, rade i bez plata, bore se za svoje fabrike, jer znaju da im je to jedini izlaz“, rekao je Melez. Naglasio je da Sindikat metalaca broji 13.800 članova, te da je to 60 odsto od ukupnog broja zaposlenih u metalskoj industriji.
Suvad Osmanagić, savjetnik federalnog premijera, kazao je da sa Sindikatom metalaca Vlada ima izuzetnu saradnju, te da ubrzano radi na rješavanju nagomilanih problema u preduzećima koja se bave metalskom industrijom.
“Neće biti lako, ali moramo pokrenuti kompanije, moramo pomoći da neke od njih, koje su pred gašenjem dobiju priliku”, rekao je Osmanović.
Marinko Bošnjak, pomoćnim federalnog ministra industrije, energetike i rudarstva, ističe da metalska industrija zauzima 50 odsto od ukupne proizvodnje, te da je ona najvažnija privredna grana. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!