Capital.ba

Lokalne samouprave čeka dvostruko duži oporavak

26.04.2020. / 15:20

BEOGRAD – Privrednici u Srbiji očekuju potpuni oporavak u roku od šest mjeseci do godinu dana. Većina lokalnih samouprava (70 odsto) koje su bile dio istraživanja NALED-a smatra da će posljedice krize izazvane pandemijom COVID-19 osjećati dvostruko duže- od godinu do dvije godine.

Lokalne samouprave

NALED je krajem marta sproveo istraživanje, a ono je obuhvatilo stavove oba sektora. Zbog slabije naplate prvenstveno poreza na zarade, ostalih poreza, taksa i naknada, lokalni prihodi će se u najboljim okolnostima smanjiti za trećinu, a dvije od pet samouprava smatraju da će smanjenje iznositi 40 do 70 odsto trenutnih prihoda.

Anketa koju je sproveo NALED pokazuje da svaka druga lokalna samouprava ima problem sa održavanjem likvidnosti, što će dovesti do nemogućnosti izmirivanja obaveza i ugroženog investicionog ciklusa na lokalu.

Kako bi obezbjedile kontinuitet u narednom periodu, 30 odsto njih odložiće i isplate ka dobavljačima, a za neke je opcija korišćenje sredstava po osnovu ostvarenog suficita iz prethodnih godina (27 odsto).

Sedamdeset odsto anketiranih lokalnih samouprava ocenilo je da će pandemija uticati umereno negativno na njihov rad, a svaka peta da će to biti vrlo negativno. Pored podrške koju je pokrenuo NALED kroz nabavku prehrambeno-higijenskih paketa i medicinske opreme u saradnji s donatorima, u kratkom roku neophodna je pomoć države kroz uspostavljanje Fonda za podršku ugroženim opštinama i gradovima, kako bi lokalne samouprave mogle da nastave sa ulaganjima u lokalne aktivnosti i projekte radi prevazilaženja negativnih posledica virusa“, kaže gradonačelnik Pirota i potpredsednik Upravnog odbora NALED-a Vladan Vasić.

U NALED-u smatraju da kada je riječ o otklanjanju dugoročnih efekata pandemije na lokalnu ekonomiju, da je potrebno stimulisati razvoj preduzetništva.

NALED predlaže da se napravi plan podsticaja samozapošljavanja kroz proširenje mjere i na preduzetnike paušalce koji bi bili oslobođeni poreza i doprinosa na zarade u prvoj godini.

Postavljanje novih biznisa na zdrave noge osjetilo bi se u lokalnim budžetima već u prvoj godini nakon važenja mjere i donijelo bi značajne pozitivne efekte na lokalne prihode zahvaljujući dugoročno smanjenom obimu sive ekonomije, ističu.

Kao treći prijedlog navode se beskamatni krediti za završetak infrastrukturnih radova na lokalu, koji su stopirani zbog pandemije.

U vrijeme sprovođenja ankete, 58 odsto ispitanika pored održavanja likvidnosti, suočavalo se sa problemom organizacije rada, zbog nemogućnosti da se brojni procesi koji se odvijaju u lokalnim samoupravama preorijentišu na rad zaposlenih od kuće, ali i zbog dodatnog opterećenja koje je u nerazvijenim opštinama izazvala nabavka računara i druge opreme koja je preduslov za nesmetano funkcionisanje izvan kancelarija.

Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!