Capital.ba

Lideri Jugoistočne Evrope traže ujedinjenje regiona

23.05.2013. / 15:07

samit lideraBEČIĆI, Na drugom Samitu 100 biznis lidera Jugoistočne Evrope, koji je počeo danas u Crnoj Gori, nauticaniji privrednici regiona će razgovarati o temama regionalne saradnje i investiranja, ali i o gorućem problemu regiona poput pitanja nezaposlenosti, izjavio je za CAPITAL učesnik samita Milan Radović direktor „Nove banke“ Banjaluka.

Oko 100 najuticajnijih biznis lidera regiona i njihovih gostiju razgovaraće i o ulozi i odgovornosti medija u daljoj ekonomskoj integraciji regiona, a očekuje se učešće državnika iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije i BiH.

Tokom drugog dana samita učesnici iz pomenutih zemalja će razgovarati o mogućnostima zajedničkog nastupa na lokalnim i trećim tržištima, a posebno će se obraditi teme kao što su hrana, poljoprivreda, energetika, turizam, informacione tehnologije i građevinarstvo.

Vidimo da države u okruženju već se približavaju EU i jednostavno u toj tržišnoj utakmici koja stoji pred regionom trebalo bi izdvojiti komparativne prednosti pojedinih ekonomija i na taj način pokušati zajedno regionalnu ekonomiju učiniti konkurentnom. Na sutrašnjem radnom danu očekuje se usvajanje zajedničke strategije za pozicioniranje regiona u smislu poroizvodnje zdrave hrane u skladu sa normativima Evropske unije. Na završnom plenarnom panelu očekuje se iznošenje konkretnih stavova predstavnika država sa prijedlozima dogovora“, poručuje Radović.

Stanje u regionu, po njegovom mišljenju, moguće je popraviti i ulaganjem u energetski potencijal.

Milan_Radovic1Region je bogat energetskim potencijalom, pa bi se u skladu s tim moglo razmišljati u pravcu formiranja zajedničke cijene struje, kao i u pravcu pojeftinjenja cijene energenata. Regionu je, takođe, potrebno izjednačavanje poreskih stopa bar u onom dijelu koji se tiče stimulacije budućih investitora, jer nismo dovoljno jaki da obezbijedimo interni resurs za buduća ulaganja“, ističe Radović, te zaključuje kako bi integrisana ekonomija regiona i ujedinjenje zemlje okruženja u takvim prilikama mogle značajnije da utiču na uvoz pojedinih roba i usluga.

Formirati Razvojnu banku Jugoistočne Evrope

Radović, takođe, podržava ideju formiranja razvojne banke Jugoistočne Evrope, te poručuje za CAPITAL kako bi značajno pomogla jačanju ekonomija država koje bi bili njeni osnivači.

Mislim da je ideja odlična i svrha postojanja jedne takve banke ne bi bila samo davanje kredita, kao što se to već bukvalno shvati. Prije svega svaka razvojna banka mora da odredi, zajedno sa potpisnicama država koje bi je formirale, dugoročnu strategiju razvoja ulaganja u privredu. Na bazi tog zajedničkog dokumenta i izdvajanjem iz bruto društvenog proizvoda svake države, mogla bi se obezbijediti značajna sredstva kao potencijal“, dodaje Radović.

Pored uticajnih biznis lidera regiona, na dvodnevnom Samitu prisustvuju premijer Srbije Ivica Dačić, predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović, predsjedavajući Savjeta ministara Bosne i Hercegovine Vjekoslav Bevanda, ministar privrednog razvoja i tehnologije Republike Slovenije Slavko Stepišnik i zamjenik ministra ekonomije Republike Makedonije Hristijan Delev.

Podsjetimo, ko-organizatori skupa su Srpska asocijacija menadžera (SAM) i Atlas Fondacija, pod pokroviteljstvom Vlade Crne Gore a u saradnji sa Hrvatskom udrugom poslodavaca (HUP) i Združenjem Managera Slovenije (MAS) a uz pomoć BBI banke iz Sarajeva.

Prvi Samit100 održan je u Aranđelovcu u oktobru 2011. godine, gdje su biznis lideri iskazali spremnost na zajednički dogovor oko prioriteta ekonomskog povezivanja regiona i uspostavljanje međusobnih partnerskih odnosa, kao i sinergije sa političkim rukovodstvom regiona.

Samit100 2013_Preliminarni program 21052013.

Jelena Despotović

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!