Capital.ba

Lakovjerni na meti onlajn prevara

22.01.2014. / 7:55

slikaBANJALUKA, Zarada od po nekoliko hiljada KM ukoliko pozovete određeni telefonski broj, kupovina kvalitetne robe po izrazito niskim cijenama putem interneta, samo su neke od zamki koje na svakom koraku vrebaju građane.
Eksperti upozoravaju da se o sajber prevarama malo priča, a još manje radi na njihovom sprečavanju, dok sociolozi ističu da je vrijeme besparice i neimaštine pogodno za razne oblike podvala kojima su građani sve više izloženi.
Posljednji primjer prevare putem mobilnih operatera pojavio se oko Nove godine. Korisnici “M:telove” mreže u BiH zatrpani su pozivima i SMS-ovima sumnjivog sadržaja, koji stižu sa pretplatničkih brojeva 0088.
Igor B. iz Gradiške ispričao je da je prije nekoliko dana dobio SMS na engleskom jeziku u kome ga obavještavaju da je njegov “ček” na iznos od 3.692,56 KM spreman, te da je neophodno samo da pozove broj 0088183776021 kako bi iznos bio raspoloživ za isplatu.
“Čim sam pročitao poruku, znao sam da je u pitanju nekakva prevara, ali ima i onih koji su povjerovali, posebno zbog iznosa koji je naveden u poruci”, ispričao je Igor B.
Gotovo identičan SMS samo sa različitim iznosom “zarade” dobilo je i nekoliko Banjalučana.
Aida Halilović, portparol “M:tela”, tvrdi da preduzimaju sve mjere kako bi zloupotrebe bile spriječene. Ona je apelovala na korisnike da na dežurni i besplatni broj 066 10 10 10 prijave pozive ili poruke sa neuobičajenih brojeva.
“Kompanija ‘M:tel’ obavještava korisnike da budu pažljivi i ne odgovaraju na propuštene pozive brojeva koji počinju sa 0088, jer su to najčešće pozivi sa satelitskih mreža i tako se i tarifiraju. Ukoliko su dobili SMS sa navedenih brojeva, korisnici ne treba da na njih odgovaraju”, rekla je Halilovićeva.
Dodala je da u kol-centrima nije zabilježen povećan broj poziva, ističući da “M:tel” kontinuirano informiše korisnike o mogućnosti ovakvih spamova, sa kojom se, kako kaže, sreće većina telekom operatera.
Lavinija Tadić iz “HT Eroneta” kaže kako slični slučajevi nisu zabilježeni kod korisnika njihove mreže.
“Imali smo jedan slučaj gdje je korisnik primio ovakav SMS, ali se radilo o broju s predznakom 065 koji je prenesen iz ‘M:tela’. Naše su službe odmah reagirale, te su blokirale brojeve s kojih je stigao sumnjivi SMS”, navela je Tadićeva.
Nađa Lutvikadić-Fočo, portparol “BH Telecoma”, kazala je da njihovi korisnici takođe nisu prijavljivali slične zloupotrebe u mreži.
Biljana Milošević, sociolog, kaže da je trend razmišljanja “do novca što lakše” prisutan svuda oko nas.
“Živimo u vremenu u kojem su brojni ljudi bili meta visokotehnološkog kriminala, prevara putem onlajn kupovine, te navodne zarade preko SMS-ova i slično. Ono što je još gore od navedenog jesu krađe identiteta i kada se tehnika koristi za krađu nečije privatnosti”, ispričala je Miloševićeva.
Naglasila je da žrtve pomenutih prevara na kraju ostaju “kratkih rukava”, jer i nadležni, odnosno policija nemaju kapaciteta da se izbore sa ovakvom vrstom kriminala.
“Građani nasjedaju na prevare, posebno oni koji nisu toliko upućeni u savremene tehnologije, a žive u besparici”, objasnila je Miloševićeva. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!