Capital.ba

Kruna dijeli otkaze

01.07.2008. / 10:42

PRAG, VARŠAVA – Zbog jačanja češke krune, koja je u posljednjih godinu dana od svih svjetskih moneta jačala najbržim tempom, u češkoj je pokrenut talas otpuštanja, jer su tamošnji izvoznici zbog precijenjene krune samo u prvom kvartalu ove godine imali zaradu manju za 2,7 milijardi evra.
Neka preduzeća kao što je proizvođač kablova “Alcoa Fujikura”, uz otpuštanje gotovo polovine od 2.050 svojih zaposlenih seli dio proizvodnje u jeftiniju Rumuniju.
Od ulaska češke u Evropsku uniju 2004. godine kruna je u odnosu na evro ojačala za oko 30 odsto, iako eksperti procjenjuju da postoje realne osnove za rast od svega tri odsto godišnje.
Češki izvoznici zahtijevaju od vlade i centralne banke da intervenišu protiv prejake krune, makar snižavanjem kamata, ali bez mnogo uspjeha pošto precijenjena kruna pomaže u obuzdavanju inflacije. Ukoliko se tempo jačanja krune održi, prijete dalja otpuštanja, a preduzeća prije svega iz tekstilne industrije, mašinogradnje i saobraćaja biće prinuđena da obustave ili presele prozivodnju, upozorili su češki izvoznici koji su pokrenuli pregovore sa guvernerom Narodne banke Češke Zdenjekom Tumom.
Kriza se prema procjenama češkog ministarstva industrije i trgovine preliva već i na kooperante čeških izvoznika, jer se njima više isplati da dijelove nabave u inostranstvu.
Pored krune snažan skok vrijednosti prema evru bilježi i poljski zlot.
“Trenutno je potražnja za poljskim zlotom veća od ponude. Vidi se da poljska moneta ne reaguje na turbulencije na svjetskim finansijskim tržištima. Jeste istina da je precijenjen, ali to ne znači da neće biti još skuplji”, kazao je poljski analitičar Marćin Bilbin.
Zlot rastjerao turiste
Jačanje krune i zlota pogoduje Česima i Poljacima koji će ljetovanje provesti u inostranstvu, jer sebi mogu da priušte više nego ranijih godina, ali izaziva glavobolju domaćem turizmu.
Iako je Poljska poslije ulaska u Šengen zonu krajem prošle godine očekivala više turista, prve statistike pokazuju da ih je manje, a prošlogodišnji pad iznosio je deset odsto u odnosu na prethodnu godinu. Za Nijemce koji su imali običaj da ljeti provedu nekoliko dana u Poljskoj zbog jakog zlota boravak postaje suviše skup, a uvođenje šengenskih viza osjetno je smanjilo priliv turista iz bivšeg Sovjetskog Saveza – iz Ukrajine za 34 odsto, iz Rusije za 25 odsto, iz Bjelorusije čak za 37 odsto.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!