Capital.ba

Kriza u naftnom sektoru nagriza profite banaka u SAD

22.04.2016. / 9:47

bankaNJUJORK, Podaci o zaradama vodećih američkih banaka u prvom tromjesečju ukazali su na probleme koje je uzrokovala kriza u naftnom sektoru, pošto su banke izdvojile ogromne rezerve za pokrivanje potencijalnih nenaplativih zajmova u energetskom sektoru.

“Kriza u naftnom sektoru je najveći test kvaliteta kredita od 2008. godine”, izjavio je analitičar kompanije za pružanje finansijskih informacija S&P kepital IQ, Erik Oja, a prenosi agencija Frans pres.

Ipak, bankarski investitori su, prema njegovoj ocjeni, uglavnom optimistični u pogledu ove krize, dijelom zbog toga što su stres testovi, realizovani u periodu poslije finansijske krize 2008. godine, ojačali pozicije kompanija i što je energetskom sektoru odobreno tek tri ili četiri odsto ukupnih zajmova vodećih banaka.

Podizanju povjerenja je, takođe, doprinio i oporavak cijena nafte od oko 30 odsto od januara ove godine.

“Ljudi ne paniče u vezi sa tim. Izloženost nije tolika kao u slučaju izloženosti stambenim hipotekarnim kreditima uoči krize 2008. godine”, izjavio je Oja.

Finansijski direktor banke Sitigrup, Džon Gerspač, kaže da banke ne predviđaju mogućnost prelivanja naftne krize na širu ekonomiju.

“Nismo uočili nikakvo pogoršanje stanja kredita u našim knjigama van energetskog sektora”, izjavio je on, dodajući da je Sitigrup povećao rezerve za 233 miliona dolara zbog zajmova u energetskom sektoru. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!