Capital.ba

Krenuti u brze reforme socijalnog sektora

27.10.2008. / 15:29

SARAJEVO, Predstavnici Svjetske banke i premijer FBiH Nedžad Branković zaključili su na današnjem sastanku u Sarajevu da Vlada FBiH mora krenuti u brzu reformu socijalnog sektora kako bi bio smanjen pritisak na budžet i pravednije i racionalnije raspodijeljena sredstva onima kojima su najpotrebnija, ali i radi prevencije negativne refleksije globalne ekonomske krize.

U razgovoru, kojem su prisustvovali i federalni ministar rada i socijalne politike Perica Jelečević, direktor Svjetske banke za BiH Marko Mantovaneli i šef Sektora socijalne zaštite za region Evrope i centralne Azije Kat Lindert, postignuta je puna saglasnost o potrebi neophodne reforme javne uprave, boračke zaštite i socijalnog sektora – saopšteno je iz Vlade FBiH.

On je rekao da je Vlada FBiH već krenula u ove reforme, a da analize koje su o stanju u oblasti socijalnog sektora uradili stručnjaci Svjetske banke predstavljaju osnovu za argumentaciju pred Parlamentom FBiH, korisnicima prava i ukupnom javnošću o svemu pozitivnom što će reforme donijeti.

Federalni premijer je naglasio da uštede ostvarene u ovim oblastima treba usmjeriti u razvojne projekte, od čega će korist imati i sami korisnici socijalne zaštite.

“Svi od nas traže reforme, a kada ih ponudimo, nerado su prihvaćene. Vlada će istrajati na tim opredjeljenjima”, istakao je Branković.

Kao kratkoročni zadatak danas je istaknuto definisano dizajniranje cjelokupnog koncepta reformi, dok njihovo provođenje predstavlja srednjoročni zadatak. Među konkretnim mjerama istaknuti su uspostavljanje jedinstvenog registra korisnika socijalnih davanja i institucionalno jačanje u ovoj oblasti.

Bitna je i dogradnja reforme socijalne zaštite u cilju poboljšanja zaštite onima kojima je najpotrebnija, pri čemu je imovinski cenzus značajan parametar koji treba uvrstiti u nova rješenja – navodi se u saopštenju.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!