Capital.ba

Kineski “Sinopek” želi ekspanziju u ruskom sektoru nafte

17.12.2008. / 8:15

MOSKVA,  Velika kineska državna energetska kompanija “Sinopek” (Sinopec) mogla bi da pribavi još jednu vrijednu naftnu aktivu u Rusiji, budući da vodi pregovore o kupovini vodeće ruske nezavisne naftne kompanije “Urals enerdži” (Energy) , javljaju agencije.
 “Sinopek” je nazvanično spreman da plati 130 miliona dolara, što je gotovo pet puta više od vrijednosti firme “Urals enerdži” na Londonskom tržištu akcija (LSE), gdje je registrovana.
 Tržišna kapitalizacija “Uralsa” je u ponedjeljak, na zaključenju poslovanja na LSE, vredila 19,15 miliona funti (28,81 milion dolara).
 To preuzimanje je moguće jedino uz odobrenje vlade Rusije, ali Kinezi imaju jedan jak argument u svojim rukama, a to su pregovori o kreditu od 25 milijardi dolara za ruske državne kompanije “Transnjeft” i “Rosnjeft”, piše “Komersant”.
 “Sinopek” je počeo pregovore s akcionarima “Uralsa” još u oktobru, saznaje list  iz izvora upoznatih s pregovorima.
 “Urals enerdži”, koji je registrovan na Kipru, ima potvrđene i vjerovatne zalihe nafte od 1,2 milijarde barela ekvivalenta nafte (oko 170 miliona tona). Generalni direktor te kompanije i jedan od njenih akcionara je bivši zet Borisa Jeljcina Leonid Đačenko.
 Kina nastoji da poveća udio u energetskom sektoru susedne Rusije  i planira da s Rusijom potpiše petnaestogodišnji sporazum o isporukama nafte.
 Eksperti ističu da je “Urals” za Kinu interesantan, bez obzira na velike dugove i neophodna obimna ulaganja u nove projekte, budući da se njegova nalazišta nalaze u istočnom Sibiru i da se dobijena nafta može isporučivati u Kinu.
 “Sinopek” u Rusiji već razvija naftni i gasni projekat “Sahalin-3”, zajedno s velikom ruskom državnom kompanijom “Rosnjeft”. “Sinopek” je 2006. kupio jedan proizvodni pogon od firme TNK-BP, ruske podružnice multinacionalne naftne kompanije BP, za 3,5 milijardi dolara.
 Nedavno je “Sinopek” razmatrao mogućnost preuzmanja firme “Imperijal enerdži” koja radi u Rusiji, ali su aktive te kompanije ipak otišle u ruke indijske državne naftne i gasne kompanije ONGC za 2,5 milijardi dolara.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!