Capital.ba

Kineski kapaciteti za preradu nafte rastu brže od tražnje

21.10.2008. / 8:33

PEKING, Kapaciteti za preradu nafte u Kini će se ove godine povećavati gotovo dvostruko većom brzinom od rasta tražnje te sirovine, što će smanjiti potrebu drugog po veličini svjetskog potrošača energenata da povećava uvoz goriva.
  Prema računu agencije Blumberg, utemeljenom na prethodno najavljenim proširenjima kapaciteta, kineski kapaciteti za preradu nafte bi ove godine mogli da porastu 9,6 odsto, na 434,05 miliona metričkih tona godišnje ili 8,7 miliona barela na dan.
  Potrošnja goriva bi istovremeno mogla da se poveća za pet odsto, izjavio je viši inženjer najveće kineske rafinerije “Sinopek” Tjen Čuenžung i dodao da je vlada u Pekingu 2005. godine započela novu rundu proširenja kapaciteta prerade kako bi se izbjegle nestašice goriva.
  Kina, četvrta privreda po veličini u svijetu, povećava kapacitete rafinerija kako bi pokrila tražnju i smanjila zavisnost od uvoza goriva. Ta zemlja je prošlog ljeta pretrpjela najgoru nestašicu goriva u poslednje dvije godine uslijed toga što je potrošnja premašila proizvodnju.
  Međunarodna agencija za energetiku je 10. oktobra objavila da će tražnja sirove nafte u Kini 2009. porasti pet odsto, na 8,4 miliona barela na dan. Ta zemlja će za oko pet godina premašiti SAD i postati najveći svjetski potrošač energenata, ocijenio je u septembru naftni gigant “Rojal Dač Šel”.
  Kina je u septembru smanjila uvoz dizela i benzina na najniži iznos u posljednjih sedam mjeseci, pošto je usporenje privrednog rasta dovelo do smanjenja tražnje goriva, pokazali su podaci kineske Carinske uprave.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!