Capital.ba

Kineski izvoz i spoljnotrgovinski suficit u porastu

09.06.2014. / 9:27

kinaPEKING, Kineski spoljnotrgovinski suficit u maju je skočio blizu 75 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, na 35,92 milijarde dolara, usljed rasta izvoza i pada uvoza, i osjetno je viši od prosječne prognoze analitičara, pokazuju zvanični statistički podaci.

Izvoz druge najsnažnije svjetske ekonomije u maju je porastao sedam odsto, na 195,47 milijardi dolara, dok je uvoz smanjen 1,6 odsto, na 159,55 milijardi dolara, suprotno očekivanjima stručnjaka koji su predvidjeli rast uvoza od 6,0 odsto, prenio je Rojters.

Isto tako, iznos suficita značajno je veći od onoga koji su u prosjeku prognozirali analitičari (23,4 milijarde dolara).

Prema ocjeni ekonomista banke ANZ, ove brojke će ojačati kritike koje SAD upućuju kineskoj monetarnoj politici, smatrajući da Kina drži svoju valutu na vještački niskom nivou kako bi povećala izvoz.

Kako navodi isti izvor, iznos kineskog spoljnotrgovinskog suficita u prvom tromjesečju ove godine ostao je ipak skroman, uz iznenađujući deficit od 23 milijarde dolara u februaru, što se desilo prvi put za 11 mjeseci, a što se objašnjava praznovanjem kineske lunarne nove godine.

U prvom kvartalu Kina je zabilježila sporiji rast, od 7,4 odsto, što je najniža stopa za posljednjih 18 mjeseci, ali nedavno objavljeni podaci o industrijskoj proizvodnji ukazuju na izvjesno poboljšanje u maju ove godine.

U vezi sa tim, Kina je početkom aprila najavila brojne stimulativne mjere, uključujući poreska rasterećenja za mala preduzeća, kao i investicije u željezničku mrežu.

Što se spoljne trgovine tiče, vlada u Pekingu posebno računa na zemlje u razvoju, naročito na one iz Latinske Amerike i Afrike.

Svjetska banka je ocijenila da će kineski rast dodatno usporiti narednih godina, dok zemlja ne iznađe načina da uravnoteži svoj ekonomski model, trenutno ugrožen teretom lokalnih dugova i rizikom od stvaranja “balona nekretnina”.

Ova finansijska institucija zadržala je prognozu rasta kineskog bruto društvenog proizvoda za ovu godinu od 7,6 odsto, prema 7,7 odsto u 2013. godini.

Za 2015, Svjetska banka je takođe ostala pri prvobitnoj prognozi rasta od 7,5 odsto, ali je oborila prognozu za 2016, sa 7,5 na 7,4 odsto. Tanjug

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!