Capital.ba

Karijera “menadžera godine” upropašćena

17.02.2008. / 8:00

BERLIN, Izvršni direktor Nemačke pošte Klaus Cumvinkel napustiće posle 18 godina kormilo najveće evropske institucije za poštanske usluge zbog optužbe za utaju poreza od milion evra prebacivanjem novca na račune u Lihtenštajn.
 Upravni odbor Nemačke pošte sastaje se u ponedeljak da bi razmotrio Cumvinkelovu ostavku i mogućeg naslednika. Prema pisanju nemačkog izdanja “Fajnenšel tajmsa”, za novog direktora biće postavljen Frank Apel, član upravnog odbora zadužen za logističke poslove.
 Cumvinkel je, kako je objavljeno na sajtu Dojče posta, ponudio juče ostavku “u interesu kompanije”, a prihvatanje te ostavke na sastanku upravnog odbora u ponedeljak niko ne dovodi u pitanje.
 “Ne bih mogao da zamislim da bi neko ko je potvrdio činjenicu utaje poreza, ko je to priznao, mogao da ostane na tako važnim funkcijama u kompaniji,” rekao je ministar finansija Per Štajnbrik.
 Povodom ovog skandala, nemačka agencija DPA je izvestila da je karijera Cumvinkela, koji je 2003. izabran za “menadžera godine”, upropašćena nekoliko meseci pred penzionisanje, a da je šteta načinjena slici poslovne Nemačke – ogromna.
 Domaća štampa, povodom otkrića istrage koja je vođena godinu dana uz pomoć federalnih tajnih službi, naširoko piše o “neobuzdanoj pohlepi” i “moralnom vakuumu” u korporativnoj Nemačkoj, imajući u vidu raniju ostavku Klausa Klajnfelda iz “Simensa” zbog korupcionaškog skandala, suđenja sindikalnim liderima u “Folksvagenu” zbog nenamenskog korišćenja sredstava i druge afere.
 Najnovija afera bi, prema najavi tužilaca, mogla da se proširi na “nekoliko stotina” ljudi. Pod sumnjom je oko hiljadu ljudi, a kod više od stotinu njih do ponedeljka će biti izvršena provera zbog sumnje za utaju poreza, preneo je Rojters informacije iz izvora bliskih istrazi.
 Nemačka kancelarka Angela Merkel je izjavila da je vlada, koja je u Dojče postu najveći akcionar sa udelom od 31 odsto, prihvatila ponuđenu ostavku Cumvinkela, rekavši da je, prema njenom mišljenju, taj korak bio “neminovan, posle onoga što se dogodilo”.
 Predstavnik nemačke vlade Ulrih Vilhelm je potvrdio da će Merkelova razgovarati o poreskom skandalu sa premijerom Lihtehštajna Otmarom Haslerom na sastanku koji je zakazan za 20. februar u Berlinu.
 Vrednost akcija Dojče posta je na Frankfurtskoj berzi u petak zaključena u skoku oko tri odsto, na 22,50 evra po akciji. Hartije Nemačke pošte su trenutno 4,6 odsto niže nego na početku godine, tako da sadašnja tržišna vrednost kompanije iznosi 27 milijardi evra, prenela je agencija Blumberg.
 Cumvinkel je i u upravnom odboru Morgan Stenlija i predsednik je upravnog odbora Dojče telekoma, najveće telefonske kompanije u Evropi, kao i Postbanke, po broju klijenata najveće nemačke banke za rad sa stanovništvom. Takođe je u nadzornom odboru Lufthanze, Alijanca, Arkadora i drugih najpoznatijih nemačkih kompanija.
 Postbanka je juče saopštila da joj je profit u četvrtom kvartalu lane pao 39 odsto na 169 miliona evra zbog otpisa nenaplativih potraživanja usled kraha hipotekarnog tržišta u SAD.
 Cumvinkel je došao na čelo Nemačke pošte 1990. i uspeo je da bivšeg državnog gubitaša pretvori u vrlo profitabilnu kompaniju sa globalnim dometom. Direktor je sa najdužim stažom među 30 kompanija čije akcije učestvuju u izračunavanju berzanskog indeksa Daks. Indeks je u petak zaključen u padu 1,9 odsto, a tokom protekle sedmice je porastao za mršavih jedan odsto.
 Nemačka pošta zapošljava 520.000 radnika i ostvaruje promet od preko 60 milijardi evra godišnje. Vlada je, na predlog Cumvinkela, usvojila krajem prošle godine zakon o minimalnoj plati za poštanske radnike, što je doprinelo rastu akcija Nemačke pošte. Cumvinkel je iskoristio priliku i uz značajnu zaradu prodao akcija za 4,7 miliona evra.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!