Capital.ba

Kapital ostao na šalterima

29.10.2012. / 7:10

BEOGRAD, Srbija je za posljednjih nekoliko godina ostala bez tri milijarde dolara investicija zbog – neriješenih propisa u zemlji.

Stručnjaci smatraju da niži porez na profit od 15 odsto, koji bi mogao da privuče ulagače, gubi na značaju zbog brojnih skrivenih dažbina i čekanja na dozvole, koja opterećuju budžet za započinjanje posla u Srbiji.
Kada su investitori „okrenuli leđa“ ove godine Srbija je izgubila i do osam odsto bruto domaćeg proizvoda.

U Srbiju je ove godine stiglo 400 miliona evra stranih investicija za prvih šest mjeseci, ali to je osjetno manje od kapitala koji je povučen iz zemlje. U „minusu“ je 200 miliona evra. Privrednici smatraju da je uzrok za ove loše rezultate – predugo čekanje u redovima i plaćanje nameta, zbog kojih investitori odustaju ili stopiraju planirani biznis.
– Neophodno je da vlada nastavi da radi na „sječi“ nepotrebnih propisa jer je to mjera koja ne zahtjeva dodatna sredstva iz budžeta, a donijela bi ogromne koristi privredi – kaže predsjednik Srpskog poslovnog kluba „Privrednik“ Branislav Grujić. – Između 2,5 i tri milijarde dolara investicija u Srbiji stoji nezapočeto zbog nerješenih propisa u zemlji.
Iako je pozdravljena mjera za ukidanje 128 parafiskalnih nameta u zemlji, privrednike najviše brine kada će biti ukinute dodatne prepreke za poslovanje, posebno pravosudni sistem koji ih usporava.
– Za čak 28 različitih procesa do građevinske dozvole, neophodno je da obiđe 19 institucija i u svakoj plati dodatna taksa – kaže predsjednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.
Čekanje
Podaci Svjetske banke govore o tome da je Srbija na 175. mjestu u svijetu kada je riječ o dobijanju građevinskih dozvola. Kako bi građani dobili dozvolu, potrebno je da izdvoje 278 dana. Prema istom istraživanju, Srbija je zauzela 104. mjesto po trajanju sudskih procesa – 636 dana. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!