Capital.ba

Kapaciteti građevinske operative uposleni 20 do 25 odsto

10.08.2014. / 14:20

gradjevinaBEOGRAD, Srpski građevinci su u teškom položaju, s obzirom na to da su kapaciteti građevinske operative uposleni svega između 20 i 25 odsto, izjavio je potpredsjednik Građevinske komore Srbije Goran Rodić koji zamah u toj grani očekuje 2015. godine.

“Nadamo se da će do kraja 2014. nešto da se pokrene i iduće godine očekujemo pun zamah građevinske industrije, jer ima nagovještaja da će se raditi značajni poslovi u zemlji i inostranstvu”, rekao je Rodić.

Inače, u petak 8. avgusta građevinari su obilježi svoj dan u znak sećanja na uspješno okončan veliki štrajk građevinskih radnika u Beogradu koji je započeo 4. avgusta a okončan 8. avgusta1940. godine ispunjenjem svih štrajkačkih zahtjeva i zaključenjem kolektivnog ugovora.

Rodić kaže da je jedna od ohrabrujućih vijesti za srpske građevinare to što su “Putevi Užice” nedavno ugovorili posao u Moskvi vrijedan 500 miliona dolara, gdje će biti uposleno oko 1.500 ljudi, od kojih će oko 1.000 biti angažovano iz Srbije.

“Putevi Užice” su, kako navodi, pored velikog posla koji su imali u Sočiju gdje su gradili objekte za ovogodišnju zimsku Olimpijadu, u vrijednosti većoj od milijardu dolara, dobili i izgradnju objekata za Naučno-istraživački centar u Moskvi u vrijednosti od 500 miliona dolara.

“Oni će raditi kompletan posao po sistemu ključ u ruke”, naglasio je Rodić.

Prema njegovim riječima, radovi na tom projektu su već počeli i do sada je angažovano oko 500 radnika a koristiće se i domaća oprema.

“To je značajan posao za našu građevinsku industriju. U narednom periodu će se otvarati veliki poslovi za upošljavanje srpskih građevinskih kapaciteta u okviru priprema za Svjetsko prvenstvo u fudbalu koje će biti održano u Rusiji 2018. godine”, kaže on.

Građevinska komora Srbije, navodi sagovornik Tanjuga, očekuje dosta posla u zemljama EU, s obzirom na to da već traže srpske “zanatlije”, posebno građevinare, a očekuje se da će biti dosta posla za naše radnike i u Alžiru.

“Pored toga što imamo gradilišta po Africi i Južnoj Americi, koja pokriva Energoprojekt, očekujemo da će iduće godine država da krene sa investicijama u masovnoj stambenoj izgradnji, koja bi u znatnoj mjeri zaposlila stambenu industriju, kao i planirana gradnja putnih koridora i pruga, sistema za vodosnabdevanje, uređenje Moravskog sliva, projekta ”Beograd na vodi”“, dodaje Rodić.

On očekuje da će građevinska operativa uposliti barem 50 odsto svojih kapaciteta, a ne kao do sada između 20 do 25 odsto.

Povodom izmjena Zakona o planiranju i izgradnji, koje bi trebalo da budu usvojene početkom septembra, Rodić kaže da je Građevinska komora dostavila neke primjedbe na taj akt i ocjenjuje da će on značajno skratiti vrijeme izdavanja građevinskih dozvola a da bi se to obistinilo administracija koja radi na tim poslovima mora da bude osposobljena, posebno u lokalnim samoupravama koje će najviše dozvola i izdavati.

Svaki zakon kada se donese, kako je rekao, mora da prođe fazu “utezanja” podzakonskim aktima i najvažnije je da on ne ostane samo na papiru već i da se primjenjuje.

“To bi znatno poboljšalo investicione uslove u zemlji, pa bi mnogi investitori započeli ulaganja u početku u manjem obimu a kasnije i u većem”, kaže Rodić, dodajući da esnaf mora da ima značajniju ulogu, pošto se do sada slabo za šta pitao.

On smatra da postoji dosta problema u tom sektoru upravo zato što imamo mnogo institucija “koje do sada u građevinskoj industriji nisu pokazale zavidan nivo”.

Prema njegovim riječima, mnogo se lutalo i bilo je dosta šupljih projekata, nad mnogima od njih, u kojima je država investitor, nadzor nije radio svoj posao a i malo je bio angažovan domaći nadzor.

Takođe, Rodić je upozorio i da nešto mora da se preduzme kako ne bismo izgubili “zanatsku elitu” i došli u situaciju, ne samo da imamo probleme sa izgradnjom novih objekata, već i održavanjem postojeće infrastrukture. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!