Capital.ba

Jubilej evra sa novim članom evrozone

01.01.2009. / 16:00

BRATISLAVA/BRISEL, Porodica zemalja zone evra obilježava u prvom danu 2009. desetogodišnjicu uvodjenja zajedničke evropske valute uvećana za novog, šesnaestog člana – Slovačku Republiku.
Evro, koji je poslije američkog dolara postao druga najvažnija valuta na svjetskim deviznim tržištima, u novoj godini će kao sredstvo plaćanja u 16 država koristiti više od 320 miliona Evropljana.
Trećina svih medjunarodnih transakcija se realizuje u evru, a učešće zajedničke valute u objavljenim deviznim rezervama centralnih banaka u svetu povećalo se sa 18 odsto u 1999. godini na 25 procenata u 2007.
Zagovornici valutne unije tvrde da je evro donio Evropi stabilnost, ekonomski rast i bezbjednost, dok ga kritičari optužuju za iznenadna povećanja cjena, čega se, prema rezultatima anketa, pribojava čak 87 odsto Slovaka.
Povodom jubileja i prijema Slovačke u evrozonu, predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo je istakao da je evro doprinio stvaranju 16 miliona novih radnih mjesta, snižavanju inflacije i kamatnih stopa.
Barozo smatra da u sadašnjim kriznim vremenima evro štiti kompanije od kursnih nestabilnosti koje su im u ranijim sličnim periodima nanosile teške udarce.
Njegove reči potvrdio je i slovački premijer Robert Fico, koji je uvodjenje evra kao zvaničnog sredstva plaćanja u svojoj zemlji ocjenio kao najveći uspjeh vlade u protekloj godini, koji će značajno doprinijeti i odlukama stranih investitora da ulažu u Slovačku.
Stručnjaci procenjuju da će sledeće proširenje zone evra, najverovatnije uslediti tek kroz tri-četiri godine, pošto će usporeniji ekonomski rast i pojačani inflatorni pritisci širom centralne i istočne Evrope otežati novoprimljenim članicama EU da finansijske i ekonomske pokazatelje usklade sa kriterijumima za članstvo u evrozoni.
Oni ne očekuju novo proširenje zone evra sve do 2012. godine, kada će Poljska, a možda i Estonija i Češka, eventualno biti spremne da pristupe zoni, pri čemu će sve mnogo zavisiti i od ekonomskih efekata članstva na Slovačku.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!