Capital.ba

Još tri evropske banke gubitnici u piramidi Medofa

16.12.2008. / 7:35

NJUJORK,  Tri velike evropske banke su saopštile da bi mogle izgubiti ulog od ukupno 3,8 milijardi dolara koji su imale u američkom investicionom fondu Barnarda Medofa (Madoff), optuženog da je investitore oštetio za 50 milijardi dolara, koristeći piramidalnu štednju poznatu kao “Ponzi šema”.
 Najveće banke Španije i Francuske “Santander” i “Pariba” (Paribas), kao i švajcarska privatna banka “Rajhmut” (Reichmuth&Co) su saopštile da su žrtve prevare Medofa, jednog od najuglednijih brokera na Volstritu i predsjednika njujoške elektronske berze “Nasdak” (Nasdaq), koji je u četvrtak uhapšen u Njujorku, javile su agencije, ističući da bi uskoro mogla da usljede i saopštenja drugih  banaka širom Evrope.
 Španska banka “Santander” izložila je svoje klijente gubitku većem od 2,33 milijarde evra (3,09 milijardi dolara), dok bi se “Pariba” mogla suočiti s mogućim gubitkom od 350 miliona evra. Švajcarska privatna banka “Rajhmut” ima, pak, udio od oko 385 miliona švajcarskih franaka (oko 325 miliona dolara) u Medofovom investicionom fondu, podsjetio je Rojters
 Švajcarski list “Temp” (Le Temps), koji izlazi na francuskom jeziku, objavio je da bi privatne banke i kompanije koje upravljaju imovinom, sa sjedištem u Ženevi, mogle izgubiti više od pet milijardi švajcarskih franaka.
 Prema pisanju španskog lista “El mundo”, banke i španski regulator tržišta akcija CNMV tek procenjuju koliki bi uticaj prevara Medofa mogla imati na španske investitore, pri čemu su uvjereni da će taj uticaj biti “ograničen”.
 Sem evropskih banaka, veliku štetu bi mogla pretrpeti i najveća japanska kompanija koja se bavi operacijama sa hartijama od vrijednosti “Nomura holding” koja je u investicioni fond Medofa uložila ukupno 27,5 milijardi jena (oko 306 miliona dolara). Kompanija, sa sjedištem u Tokiju, nije, međutim, saopštila da li cijelu tu sumu smatra izgubljenom, prenosi agencija Prajm-Tas.
 Tokom vikenda je gubitke već prijavila i druga po veličini  britanska banka “Rojal bank of Skotland” (Royal bank of Scotland), ali nije objavila tačnu cifru, kao i hedž fond “Ferfild Grinvič” (Fairfield Greenwich) koji je u investicioni fond Medofa uložio 7,5 milijardi dolara.
 Gubitke su prijavili i grupacija američkih hedž fondova “Tremont”, s investicijama većim od milijardu dolara, hedž fond “Maksam kepital menadžment (Maxam Capital Management) (280 miliona dolara), švajcarska banka “”Inion banker prive (Union Bancaire Privee) (milijarda švajcarskih franaka ili 850 miliona dolara).
 Sem velikih banaka, gubitke od djelatnosti Medofa pretrpjeli su i institucionalni investitori i bogati privatni investitori, kao i humanitarne organizacije, prenose agencije.
 Povodom ovog finansijskog skandala u SAD se sve češće čuju kritike na račun organa koji obavljaju kontrolu rada finansijskog tržišta  i izražava nezadovoljstvo što regulatori nisu sami otkrili prevaru, već se za nju saznalo zahvaljujući priznanju samog Medofa.
 Prema pisanju američkih sredstava informisanja, otkriću prevare Medofa doprinjeli su njegovi sinovi Mark i Endrju.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!