Capital.ba

Javna uprava i dalje raste

01.06.2011. / 7:20

BANJALUKA, Jedini sektori u BiH koji bilježe rast broja zaposlenih su javna uprava i budžetski korisnici, navodi se u podacima Agencije za statistiku BiH.
Naime, posljednji podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju da se sektor javne uprave i odbrane, te obaveznog socijalnog osiguranja u BiH sa 72.428 radnika nalazi na trećoj poziciji po broju zaposlenih, s tim da je broj radnika u ovoj oblasti porastao za 2,3 odsto.
U BiH je, prema tim podacima, najveći broj radnika zaposlen u oblasti prerađivačke industrije, koja zapošljava 132.864, dok drugo mjesto po brojnosti radnika zauzima sektor trgovine na veliko u kojem radi 126.968 ljudi.
Sektor prerađivačke industrije je zaključno s krajem prvog kvartala ove godine zabilježio blagi pad broja zaposlenih od 0,7 odsto, dok je u istom periodu broj zaposlenih u sektoru trgovine na veliko i malo zabilježio pad od 2,3 odsto.
Nepovoljna struktura zaposlenih u BiH, sa preko 70.000 radnika u javnoj upravi, vrši pritisak na domaću privredu, koji će u daljoj perspektivi postati neizdrživ, ocijenili su u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.
Naime, Duljko Hasić, stručnjak Spoljnotrgovinske komore BiH, istakao je da nigdje kao u BiH ne postoji tako veliko opterećenje domaće privrede ogromnim brojem zaposlenih u administraciji.
“Ovako velika administracija je bolna za domaću privredu, jer se skoro 60 odsto BDP-a utroši na troškove javne uprave, što se posebno odnosi na FBiH, u kojoj postoji više nivoa vlasti koje je potrebno platiti, što postaje gotovo nemoguće za izdržati”, rekao je Hasić.
On je dodao da su u EU izdvajanja za fondove iz ličnog dohotka enormno manja, te da u posljednje tri godine ogroman procenat, od pet milijardi KM PDV-a, odlazi u svrhu plaćanja troškova uprave.
“U trenutnoj poziciji ne postoji nikakva perspektiva izlaska privrede iz recesije”, kaže Hasić, podsjećajući da sa druge strane imamo veliku cifru od 530.000 nezaposlenih radnika, među kojima je najveći broj mladih ljudi.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, rekao je da je administracija postala najatraktivniji sektor za zapošljavanje, jer nudi dobru platu, a zahtijeva veoma malu odgovornost.
“Postoji veliki nesrazmjer u platama između privrede i javnog sektora”, kazao je Milić, napominjući da prosječna plata radnika u privredi iznosi oko 500 KM iz koje je potrebno namiriti administrativne sektore, što u trenutnoj situaciji teško ide.
Lazo Šinik, sekretar Udruženja drvoprerađivača pri Privrednoj komori RS, istakao je da stopa nezaposlenih neće pasti sve dok se ne popravi privredni ambijent.
“Kod nas se često dešava i to da ukoliko se otvore nova radna mjesta u privredi ne postoji kompetentna radna snaga koja bi se u njima mogla uposliti ili čak ne postoji interes za zapošljavanje u ovoj oblasti”, rekao je Šinik.
On je istakao da je buduće zapošljavanje pripravnika potrebno usmjeriti isključivo u realni privredni sektor, jer bi nastavak trenutne politike zapošljavanja mogao dovesti do stavljanja domaće privrede u još težu poziciju. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!