Capital.ba

Japanski privredni rast opao više od očekivanja

13.09.2008. / 7:45

TOKIO, Privredni rast Japana opao je tokom drugog tromjesečja tri odsto, računato prema godišnjoj osnovi, što je više nego što se ranije predviđalo, saopšteno je juče u Tokiju.
 Vladini ekonomisti su, naime, prvobitno procjenili da je u periodu april – jun japanski bruto – domaći proizvod (BDP), opao 2,4 odsto.
 Pad privredne aktivnosti ostvaren u drugom kvartalu je prvi takav negativan indikator zabilježen u protekle četiri godine, navodi se u jučerašnjem saopštenju vlade.
 Veći od očekivanog pad BDP – a uslijedio je, prema analizi vladinih eksperata, zbog pada izvoza za 2,5 odsto i poluodstotnog smanjenja kapitalne potrošnje.
 U poređenju sa prvim ovogodišnjim kvartalom japanski BDP je u drugom tromjesečju opao 0,7 odsto, što je 0,1 odsto manje nego što je prvobitno procjenjeno.
 Japan je u periodu od početka ove decenije do kraja prošle godine imao najduži period neprekinutog privrednog rasta od završetka Drugog svjetskog rata.
 Banka Japana (BOJ) je prošle sedmice ocijenila da će slabljenje privredne aktivnosti u drugoj po snazi svjetskoj privredi potrajati u periodu do kraja ove godine, zbog usporene tražnje na domaćem tržištu i pada izvoza.
 Rukovodstvo BOJ -a je na istom sastanku odlučilo da ne mjenja postojeću poluodstotnu baznu bančinu kamatu, iako je inflacija ove godine primjetno uvećana i sudeći prema najnovijim pokazateljima premašuje nivo od jedan odsto, računato na godišnjoj osnovi.
 Nezavisni ekonomisti, takođe, predviđaju usporavanje ekonomske aktivnosti u periodu do kraja ove godine, ali ne vjruju da će Japan pretrpeti klasičan recesivni talas.
 Recesija u nekoj zemlji postoji, prema važećoj ekonomskoj teoriji, kada se u dva uzastopna tromjesečja zabilježi negativna stopa ekonomskog rasta.
 Šef ekonomista poznate kompanije “Nomura sekjuritis” Takahide Kuići, takođe, smatra da će ekonomski rast u njegovoj zemlji, tokom razdoblja do kraja godine, biti usporen, ali ne vjeruje da će usljediti klasična recesija.
 Kuići predviđa za ovaj kvartal jednoprocentni skok japanskog BDP – a.
 Japan je trenutno bez vlade, nakon što je pre dvije sedmice šef kabineta ministara Jasuo Fukuda podnio ostavku, jer nije mogao da se izbori sa tekućim privrednim problemima, uključujući i ogroman javni dug koji je narastao na 180 odsto vrednosti BDP – a.
 Ministar za ekonomiju i fiskalnu politiku u Fukudinoj vladi Kaoru Josano – jedan od pet kandidata za novog premijera – smatra da će se položaj japanske privrede popraviti čim izvoz živne.
 Japanska privreda je, prema ocijeni domaćih ekonomista, teško pogođena zbog usporenijeg privrednog rasta u SAD, kao i drastičnog poskupljenja nafte koju u potpunosti nabavlja iz spoljnih izvora.
 Kriza na stambenom tržištu u SAD je, takođe, ostavila teške posljedice na poslovanje japanskih banaka i drugih finansijskih organizacija koje su poslovale sa lošim američkim hipotekarnim hartijama od vrijednosti.
 Neizvesna situacija na svjetskom finansijskom tržištu loše utiče i na  japanske kompanije koje, zbog loše opšte poslovne klime, ne mogu uvećati vlastitu kapitalnu potrošnju, upozorio je ministar finansija Bunamei Ibuki.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!