Capital.ba

Izvan platnog prometa 401 milion kovanica

27.12.2010. / 9:17

BEOGRAD, Građani Srbije sitan novac drže kod kuće – po kasicama, fiokama, pepeljarama… dok je na tržištu sve manje kovanica. Zbog toga Narodna banka Srbije mora stalno da ih kuje, što je dodatni trošak. Centralna banka upozorava da je u opticaju, ali izvan tokova gotovinskog platnog prometa, enormna količina apoena od 1, 2, 5, ili 20 dinara – čak 401 milion komada.
– Apelujemo na građane da kovani novac koriste za svrhe za koje je namjenjen, odnosno za plaćanje robe i usluga – kažu u NBS.
Krajem decembra, prema podacima Trezora NBS, u opticaju je bilo ukupno 631 milion komada novčanica i kovanog novca u iznosu od 102,77 milijardi dinara. Od toga u platnom prometu 220 miliona komada novčanica u iznosu od 101,41 milijardu dinara. Vrijednost ostalih 401 milion komada kovanica bila je 1,36 milijardi dinara.
U strukturi iznosa novca u opticaju, novčanice učestvuju sa 98,68 odsto a kovani novac sa 1,23 odsto, kažu u NBS. Kvalitet novčanica koje se koriste u opticaju je dobar, s obzirom da je centralna banka od decembra 2008. do kraja marta prošle godine gotovo 90 odsto novčanica nepodobnih za opticaj (pohabanih i oštećenih) povukla iz prometa i zamjenila ih novim.

Novčanica od 2.000
Programom izrade novčanica i kovanog novca u 2011. godini predviđeno je puštanje u opticaj novčanica od 2.000 dinara, a realno je očekivati da će se u prometu pojaviti krajem sljedeće godine – kažu u NBS. – Uvođenjem u opticaj novčanice od 2.000 dinara neće biti povećan iznos novčanica u opticaju, niti je to najava inflatornog talasa, ali će bitno smanjiti količinu novčanica u opticaju, naročito hiljadarki, čije je učešće i najveće – u nominalnom iznosu 73,81 odsto, a u količini 33,97 odsto.  Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!