Capital.ba

IZIT: Vlada glavni krivac za posrtanje dinara

07.03.2012. / 16:35

BEOGRAD, Saradnik Instituta za tržišna istraživanja Saša Đogović ocijenio da je Vlada Srbije glavni krivac za slabljenje kursa dinara.

“Prava adresa za posrtanje kursa dinara je Vlada, odnosno njena neefikasna ekonomska politika, za koju, barem dosad, ne postoji nikakva odgovornost, nego se alibi traži u centralnoj banci”, rekao je on na konferenciji za novinare.
Đogović je rekao da Narodna banka Srbije mjerama koje ima na raspolaganju, koje je uporedio sa andolom, može samo da ublaži tegobe dinara, koji trese groznica, ali ne i da izliječi srpsku valutu.
Da bi se postigla dugoročna stabilnost dinara, prema riječima Đogovića, potrebno je da Vlada ima jasnu orijentaciju u ekonomskoj politici, odnosno da se bavi suštinskim reformskim potezima u transformaciji javnog sektora i restrukturiranjem i osnaživanjem privrede”.
Đogović je ocijenio da su kritike koje stižu iz Vlade i nekih medija na račun NBS-a traženje dežurnog krivca za prikrivanje sopstvenih tragova u kreiranju ovakvog posrtanja dinara. “Ti tragovi se ogledaju u stvaranju izuzetno visokog budžetskog deficita iznad projektovanih okvira i s galopirajućim zaduživanjem”, rekao je on.
Đogović je naveo da je ukupni spoljnji dug iznad 80 odsto bruto proizvoda, što, kako je istakao, znači da se Srbija nalazi u zoni visoko zaduženih zemalja. “Tendencije su da bi javni dug, koji je već premašio limit od 45 odsto BDP-a i nalazi se negdje iznad 47 odsto, do kraja godine mogao da bude oko 55 ili nešto iznad 55 odsto, pod uslovom da BDP zabilježi pad”, rekao je on.
Đogović je ocijenio da je ekonomska politika koju vodi Vlada razlog koji je Međunarodni monetarni fond imao na umu, ali nije saopštio, kad je zamrznut aranžman iz prdostrožnosti sa Srbijom. “Time je MMF dao signal privrednicima i investitorima da ne stoji iza tekuće politike Vlade Srbije i tako upozorio i investitore da je riječ o nestabilnom tržišnom području, što je dodatno uslovilo otklon investitora i odliv deviza”, rekao je on.  Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!