Capital.ba

Italija i još neke zemlje će napustiti evrozonu

07.10.2016. / 8:30

BERLIN, Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju, DŽozef Stglic, predviđa da će Italija i još neke zemlje napustiti evrozonu narednih godina, okriviljujući evro i njemačku politiku štednje za evropske ekonomske probleme. Joseph Stiglitz

Evropi nedostaje odlučnosti da preduzme neophodne reforme, kao što je uspostavljanje bankarske unije, koja bi uključivala zajednički program osiguranja depozita, a nedostaje joj i solidarnosti van nacionalnih granica država-članica, rekao je Stiglic u intervjuu za njemački list Velt, prenosi agencija Rojters.

“Evrozona će postojati i za 10 godina, ali je pitanje kako će izgledati. Vrlo su male šanse da će i dalje imati 19 članica. Teško je reći koje će joj zemlje i dalje pripadati”, rekao je on u intervjuu objavljenom u srijedu.

“Ljudi u Italiji su sve više razočarani u evro. Italijani počinju da shvataju da Italija ne funkcioniše s evrom”, citira Velt Stiglica.

Dodao je da je NJemačka već prihvatila da će Grčka izaći iz evrozone, napomenuvši da je ranije savjetovao Grčkoj i Portugaliji da napuste jedinstvenu valutu.

Zabrinutost za sudbinu evrozone je u posljednjih nekoliko mjeseci eskalirala zbog sve izraženijih strahovanja od napuštanja politike štednje u zemljama na jugu Evrope, zbog labave monetarne politike Evropske centralne banke (ECB) i uspona radikalno desne njemačke stranke Alternativa za NJemačku, navodi Rojters.

Stiglic je naveo za njemački list da su evro i politika štednje u NJemačkoj krivi za evropske ekonomske nevolje. Raspad zone zajedničke evropske valute odnosno njena podjela na sjeverni i južni dio su jedine realne opcije za oživljavanje posustale evropske ekonomije, prenosi njemački list riječi Nobelovca.

Bivši glavni ekonomista Svjetske banke je rekao da Evropa i SAD imaju slične ekonomije, resurse i potencijal radne snage, ali da se američka privreda oporavila od globalne finansijske krize a evropska nije.

“Veliku razliku predstavlja evro”, naveo je on, ocjenjujući da zajednička evropska valuta vrši pritisak na cijelu evropsku privredu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!