Capital.ba

Iran nastavlja sa velikim kupovinama pšenice

11.03.2012. / 7:20

HAMBURG, Iran je protekle nedjelje kupio najmanje 300.000 tona pšenice od Rusije i Kazahstana, čime je nastavio povećane kupovine hljebnog žita iz ranijih sedmica, saopštili su trgovci žitaricama iz Evropske unije (EU).

Iran se suočava sa slabim domaćim rodom pšenice u vrijeme rastućih političkih tenzija oko kontroverznog nuklearnog programa Islamske Republike.
Prodaje hrane Iranu, kao što su pšenica, pirinač i šećer, nisu zabranjene međunarodnim sankcijama nametnutim ovoj zemlji, prenijela je novinska agencija Rojters.
Zapadnoevropski trgovci podozrijevaju da se iza znatnih iranskih kupovina žita kriju i politički motivi, jer bi u slučaju konflikta položaj Irana bio znatno oslabljen ako bi oskudijevao u hrani ili ako bi tada morao da je kupuje.
Kupovine obavlja državna Trgovinska korporacija Irana (GTC), a isporuka je uglavnom ugovorena za april.
U februaru su Iranci već kupili oko dva miliona tona pšenice od Rusije, Njemačke, Kanade, Brazila i Australije, a 1. marta je “otkriveno” da su kupili i 120.000 tona američke pšenice, što inače rijetko čine.
Iran je takođe tražio, da u okviru barter aranžmana, iz Pakistana uveze milion tona pšenice, a danas se očekuje i pristizanje indijske delegacije u Teheran, sa kojom bi se razmatrale kupovine hrane, uključujući i pšenicu.
Prema podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) iz sastava Ujedinjenih nacija, Iran je u 2011. bio 12. po veličini proizvođač pšenice u svijetu.
Prošle godine je u Iranu požnjeveno 14 miliona tona pšenice, milion tona manje nego godinu dana ranije, prenijela je iranska medijska kuća Pres TV.
Prema FAO, u Iranu je prošle godione dobijeno i 2,4 miliona tona pirinča, što je porast u odnosu na 2,3 miliona godinu dana ranije.
FAO očekuje da ove godine u svijetu bude drugi po veličini ikada zabilježen rod od 690 miliona tona.
Sjedinjene Američke Države, Izrael i njihovi saveznici optužuju vlasti Irana da želi svojim nuklearnim programom doći do atomskog oružja zbog čega neprestano prijete zvaničnom Teheranu da će vojno napasti atomska postrojenja u Islamskoj Republici.
Iran navodi da je potpisnik Ugovora o neširenju naoružanja (NPT), kao i članica Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), pa ima pravo da dođe do nuklearne tehnologije u miroljubive svrhe, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!