Capital.ba

Irak pretekao Iran u snabdijevanju Indije naftom

10.11.2012. / 7:55

NJU DELHI, Pritisak i sankcije Sjedinjenih Američkih Država uvedene Iranu su evidentne i indijske rafinerije se sve više okreću drugim zemljama proizvođačima nafte.

Kako pišu mediji u Nju Delhiju, i pored zvanične izjave da Indija neće smanjiti uvoz nafte iz Irana, statistika u 2011-2012. finansijskoj godini (1. april – 31. mart ) govori drugačije.

Isporuke iz Iraka i Kuvajta su drastično porasle, dok je Saudijska Arabija zadržala mjesto najvećeg snabdjevača.

Do nedavno, Iran je bio drugi po redu snabdjevač nafte odmah poslije Saudijske Arabije, sa čak 12 odsto udjela u ukupnim isporukama nafte Indiji, ali od skoro je Irak preuzeo tu ulogu.

Prema procjenama, domaće rafinerije “Hindustan Petroleum Korporejšen”, “Mangalore Refajneri end Petrokemikals i Esar Oil”, smanjile su narudžbine iz Irana za 10 odsto.

Firma “Barat Petroleum Korporejšen” je u potpunosti prekinula sa narudžbinama.
Prema ocjeni stručnjaka, Irak je postao drugi najveći isporučilac zahvaljujući narudžbinama dvije velike kompanije, “Indian Oil Korporejšen” i “Relajans Industris”.

Pouzdani izvori ocjenjuju da se od juna 2012. nastavlja trend pada nabavki nafte iz Irana, a ukoliko ne dođe do diplomatske intervencije, situacija se neće mijenjati.

Indijske rafinerije uvezle su 171,4 miliona tona sirove nafte u 2011-2012.
Od toga je 32,6 miliona tona isporučila Saudijska Arabija, 24,5 miliona Irak, 17,7 miliona Kuvajt i 15,8 miliona tona Ujedinjeni Arapski Emirati. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!