Capital.ba

Investitori zaobilaze BiH zbog loše zakonske regulative

03.05.2012. / 9:58

SARAJEVO, U prvoj polovini prošle godine broj stranih investicija u odnosu na godinu ranije bio je veći tek za 1,4 odsto, a ekonomski stručnjaci za takav poslovni ambijent u BiH krive postojeću vlast koja na svim nivoima nije uspjela da unaprijedi zakonske propise.

I u Agenciji za promociju stranih investicija priznaju kako se strani investitori žale najviše na lošu zakonsku regulativu.

I dok je u Americi registracija preduzeća moguća preko interneta, a u Evropi taj proces traje do desetak dana, u BiH, prema postojećim zakonima, cijeli proces može trajati i više od 40 dana.

To je jedan od razloga zbog kojeg se strani, ali i domaći privrednici teško odlučuju da pokrenu bilo kakav biznis, prenosi  “Slobodna Evropa”.

U Agenciji za promociju stranih investicija BiH, čiji je zadatak privlačenje i povećanje priliva stranih investicija, ali i podsticanje postojećih investitora na dalja ulaganja i širenje poslovanja, priznaju kako se strani investitori žale najviše na lošu zakonsku regulativu u BiH.

”Radni kapital je zaista preopterećen,  uključujući tu i silne administrativne barijere koje vladaju, zatim neusaglašena zakonodavna regulativa na nivou BiH, potpuno podijeljena između entiteta i Brčko distrikta, onemogućava da, na izuzetno malom prostoru sa četiri miliona stanovnika, može doći strani investitor i razvijati biznis ovdje”, objasnio je ekonomski analitičar Duljko Hasić.

Profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci Rajko Tomaš  ističe kako strane investitore, osim procesa registracije, interesuju i ostali uslovi poslovanja u BiH.

”Na primjer, uslovi zapošljavanja stranaca, dobijanje radnih dozvola za strance, vezano s tim je i priznavanje diploma koje su stečene u inostranstvu, odnosno proces nostrifikacije i slično”, rekao je Tomaš.

On je napomenuo da su mnogo važniji uslovi poslovanja kada preduzeće već bude formirano.

“Tu prije svega mislim na uređenje odnosa u poslovanju koje garantuje pravna država. Po pravilu investitor vodi računa o sigurnosti plasmana kapitala. Njega zanima koliko država štiti poslovanje, koliko štiti njegovu imovinu. Zemlje koje imaju takvo stanje da se može dugovati, da su sudovi vrlo spori u izvršavanju presuda vezanih za rješavanje poslovnih sporova, onda to povećava nesigurnost poslovanja”, navodi Tomaš.

Stručnjaci smatraju da  proces registracije preduzeća treba pojednostaviti, učiniti ga jeftinijim, pogotovo sa aspekta nekih usluga koje su obavezne u poslovanju preduzeća, ali da se to mora sinhronizovati sa uređenjem dugoročnih uslova privređivanja.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!