Capital.ba

Indeksi porasli prošle nedjelje

03.05.2011. / 16:37

BEOGRAD, Protekla četiri trgovačka dana na Beogradskoj berzi donijela su relativno skromnu investicionu aktivnost ulagača dok su reperni indeksi akcija zabilježili blago jačanje.

Ukupna realizacija u trgovanju akcijama iznosila je 4,8 miliona evra, u velikoj mjeri zahvaljujući nekolicini blok transakcija, dok su redovni prometi bili ispod prosjeka.
Indeks najlikvidnijih akcija, Beleks 15, dobio je na vrijednosti nepunih jedan odsto. Ova korpa najlikvidnijih akcija sa domaćeg tržišta kapitala od početka godine nosi pozitivan prinos od 14,4 odsto.
Najprometnija hartija u redovnom trgovanju tokom protekle sedmice bila je Naftna industrija Srbije (NIIS) koja je potkraj nedjelje ponovo stigla do nivoa od 520 dinara, nakon kraće korekcije kada su se akcije ove najveće kompanije na Belexu spuštale i do nivoa od 500 dinara.
Ukupan promet u trgovanju NIS-ovim akcijama iznosio je 58,9 miliona dinara, dok je na nedjeljnom nivou zabilježen rast od 2 odsto. NIS će do sredine maja objaviti poslovne rezultate za prvi kvartal tekuće godine što će vjerovatno biti prva naredna tačka na kojoj će biti testiran potencijal rasta ove, trenutno, najlikvidnije hartije domaćeg tržišta.

Ostale hartije iz realnog sektora nisu bilježile velike promete. Aerodrom „Nikola Tesla“ (AERO) je okončao nedjelju na nivou 511 dinara uz realizaciju od 15,1 milion dinara i pojačan pritisak na strani tražnje. Bečejski Sojaprotein (SJPT) zabilježio je minoran promet na nivoima oko 1.010 dinara, ali prije svega uslijed veoma slabe ponude ovih hartija na trenutnim cjenovnim nivoima.

Najveći domaći građevinar Energoprojekt (ENHL) zabilježio je promet od 8,1 milion dinara, uglavnom na nivoima oko 940 dinara. Ova kompanija je objavila da je zavisno preduzeće Niskogradnja ugovorilo posao u Kazahstanu vrijedan 26,8 miliona evra što bi trebalo da popravi prilično tešku situaciju u ovoj kompaniji uveliko pogođenu krizom.

Najprometnije hartije iz realnog sektora u protekloj sedmici, zahvaljujući blok transakcijama, bila su poljoprivredna dobra Zlatica (ZLTL) i Ravnica (RVNC) gdje je IM Matijević, nakon ranije sprovedenih ponuda za preuzimanje, konsolidovala vlasništvo među povezanim licima.

Od bankarskih akcija dominirala je Komercijalna banka (KMBN) koja je ostvarila promet od nepunih 41 milion dinara, uglavnom na cijeni od 3.200 dinara. Ova bankarska ustanova je objavila da će u srijedu investitorima predstaviti rezultate za I kvartal što će biti prvi emitent sa listinga koji će objelodaniti poslovanje za prvo tromjesečje.

Niška AIK banka (AIKB), nakon početnog šoka investitora izazvanog objavom finansijskih rezultata za prva tri mjeseca, postepeno se oporavila tokom sedmice stigavši do nivoa od 3.700 dinara. Ukupna realizacija u trgovanju ovom hartijom iznosila je 16,5 miliona dinara, dok su prioritetne hartije ovog emitenta zabilježile promet od 15,8 miliona dinara.

Ostale bankarske hartije nisu registrovale veće promete. Beogradska Agrobanka (AGBN) je sa realizacijom od 5,8 miliona dinara pala na nivo od 8.400 dinara, dok je Jubmes banka (JMBN) uz neveliki promet okončala sedmicu na koti od 16.443 dinara.
Dobitnik i gubitnik nedjelje
Beogradski skladištar i trgovac ogrjevom i građevinskim materijalom „Kopaonik“ porastao je protekle sedmice 26 odsto, stigavši na kraju sedmice do nivoa od 1.700 dinara. Kragujevčka Kredi banka, koja više od godinu dana posluje pod kontrolom slovenačke NKB Maribor, izgubila je protekle sedmice na vrijednosti 10,4 procenta uz prilično skroman promet što je glavna karakteristika ove hartije. B92

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!