Capital.ba

Ina mjesečno zakida BiH za 3.000.000 dolara

11.07.2008. / 8:22

BANJALUKA, Zagrebačka kompanija “Ina” uvezenu naftu i naftne prerađevine iz mediteranskih zemalja lažno deklariše kao hrvatsku robu i sa falsifikovanim papirima je prodaje u BiH ne plaćajući carinu od 11 odsto, čime mjesečno oštećuje budžet BiH za tri miliona dolara.
 
Ovo za “Glas Srpske” tvrde zaposleni u luci Ploče ističući da je jako komplikovano prekontrolisati “EUR.1” sertifikate koji dokazuju da je “Inina” roba porijeklom iz Hrvatske.
– U BiH se preko luke Ploče isporučuje roba proizvedena u mediteranskim zemljama, koju “Ina” u ogromnim količinama uvozi preko petrolejske luke Bakar u riječkoj rafineriji. Derivati “EVRO4” kvaliteta sa 50 miligrama sumpora po kilogramu uvoze se u velikim količinama, jer je započeo remont u okviru projekta modernizacije rafinerija – navedeno je u pismu radnika luke Ploče.
Ističu da bi to bilo u redu da se radi o uvozu i snabdijevanju samo hrvatskog tržišta. Ina” tu uvezenu robu, tvrde radnici, lažno deklariše kao da je hrvatska i izdaje sertifikat “EUR.1” firmi “Jadranski pomorski servis” iz Rijeke, koja je transportuje do luke Ploče i prodaje u BiH.
– Na taj način “Ina” ostvaruje profit od najmanje 150 dolara po toni, jer je toliki iznos carine na robu evropskog kvaliteta koji bi morali da plate. Carina na tu robu je, inače, 11 odsto, što na količinu od 20.000 tona mjesečno iznosi tri miliona dolara štete po budžet BiH – ističu radnici.
Osim tog, navode, uvezeno gorivo iz rafinerije Rijeka odlaže se u “Inino” skladište u Podlugovima kod Sarajeva i deklariše se isto kao roba hrvatskog porijekla.
Radnici smatraju da “Ina” računa da će, s obzirom na to da je riječ o derivatima sa 50 miligrama sumpora po kilogramu proizvedenim u ograničenim količinama, biti teško dokazati da se radi o robi iz drugih rafinerija.
– Međutim, u hrvatskoj štampi generalni direktor “Ine” rekao je da ta kompanija može pokriti tek 25 odsto tržišta Hrvatske gorivom kvaliteta “EVRO4”, a da se preostala količina mora uvoziti – navode radnici luke Ploče.
Ranije je objavljeno da zagrebačka “Ina” u BiH godišnje uveze više od 150.000 tona goriva EU kvaliteta, a koje prikaže kao da potiče iz Hrvatske, što znači da na njega ne plati porez u iznosu od 11 odsto i time oštećuje budžet BiH za više od 15 miliona dolara.
Radilo se o gorivu kvaliteta “EVRO5” sa deset miligrama sumpora po kilogramu, koje “Ina” uopšte ne može da proizvede.
– Pošto je carinska istraga dokazala istinitost informacija o tom švercu, smijenjen je šef carinarnice Ploče Nikola Batinović. Međutim, “Ina” svojim uticajem na BiH uspijeva da zataška dalju istragu u tom slučaju – ističu radnici.
Portparol “Ine” Bojan Vinek ističe da to nije tačno.
– Naše rafinerije proizvode robu i ona se izvozi u BiH. Pošaljite nam i-mejl pa ćemo sve provjeriti, ali treba znati i da nismo jedini snabdjevač hrvatskog tržišta – kaže Vinek.
Za razliku od generalnog direktora “Ine”, Vinek tvrdi da ova kompanija pokriva 50 odsto hrvatskog tržišta.
 
Dokaz o švercu “EVRO5” goriva
Radnici luke Ploče posjeduju i dokument o prethodnom švercu goriva “EVRO5” kvaliteta iz Hrvatske u BiH.
– Dokaz za to je analiza kvaliteta dizela isporučenog iz luke Rijeka i “Inine” Rafinerije u tom gradu od 14. septembra prošle godine. Iz priloženog sertifikata vidljiv je sadržaj sumpora u dizelu od deset miligrama po kilogramu, što je “EVRO5” kvalitet – kažu radnici.
Dodaju da “Ina”, međutim, u rafinerijama u Rijeci i Sisku može proizvesti samo ograničene količine evrodizela i benzina po normi “EVRO4”, odnosno sa sadržajem sumpora iznad deset, a maksimalno do 50 miligrama sumpora po kilogramu.
  
  
  
 
 
  
 
  
 

  
 
  

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!