Capital.ba

Imovina Čajaveca prodata bez diobnog bilansa

14.10.2008. / 8:00

BANJALUKA,  Komisija za utvrđivanje prijedloga diobenog bilansa preduzeća u “Čajavecu” zbog nezakonitosti i nelogičnosti u prodaji nekretnina u “Čajavecu” obratila se za pomoć Specijalnom tužilaštvu RS.
Rekao je ovo predsjednik Komisije Jovo Karanović. Ovu komisiju formirala je Vlada RS 30. juna 2007. godine, s ciljem da se riješe problemi koji su nastali zbog sporne prodaje državnog kapitala u preduzećima “Čajavec holdinga” i da se utvrdi kolika je odgovornost sudova u prodaji imovine koja nije uknjižena na zakonit način.
– Da bi se ugovori o prodaji nekretnina u banjolučkom “Čajavecu”, za koje nadležni organi utvrde da su bili nezakoniti, mogli poništiti, potrebno je da tužilaštvo i sud izdaju nalog, navode u Pravobranilaštvu RS.
Sudski administrator u Osnovnom sudu Banja Luka Miron Bjelovuk rekao je da za svaku stečajnu radnju stečajni sudija mora imati odgovarajuću dokumentaciju.
On nije mogao da kaže da li je tako bilo u “Čajavecu”, jer kaže da nije upoznat sa ovim slučajem.
– Zbog stečajeva koji su pokrenuti u preduzećima iz sastava poslovnog sistema “Čajavec holding”, nanesena je šteta koja se procjenjuje na više od 100 miliona KM, tvrde predstavnici Razvojne sindikalne organizacije (ROS) “Čajavec”, koja je prije nekoliko godina pokrenula postupak revizije privatizacije državnog kapitala u 32 preduzeća iz sistema “Čajavec holding”.
Karanović kaže da je u deset preduzeća “Čajaveca” nezakonito pokrenut stečaj i da je sud prodavao imovinu iako nije postojala validna zemljišno-knjižna dokumentacija o vlasništvu.
– To znači da nije bilo zakonskih uslova za pokretanje stečajeva u fabrikama “Elektromehanika”, “Mehanički proizvodi”, “Alatnica”, “Štampane veze”, “FTO”, “Energetika”, “Centar za kvalitet” i “Čajavec – Promet” i “Mikroelektronika” – tvrdi Karanović.
On navodi da jedan od najvećih kupaca nekretnina preduzeća u stečaju “Delta trejd” d.o.o. nije mogao biti potpisnik nijednog ugovora o kupoprodaji objekata, jer nisu postojali zakonski uslovi da oni postanu pravovaljani sljedbenik bivšeg sistema “Čajavec”.
– Ne samo “Delta trejd” nego i “N sport”, “Sloboprom” i drugi koji su kupili nekretnine u “Čajavecu” – navodi Karanović.
NIC
Nova zgrada “Čajaveca”, u kojoj se nekad nalazio NIC (Naučno-istraživački centar), budi veliku pažnju ovih dana zbog jeftine i masovne rasprodaje poslovnih prostora.
Upućeniji tvrde da je cijena kvadratnog metra 1.300 KM, što je veoma jeftino, s obzirom na to da se radi o ekskluzivnoj lokaciji u centru grada. Ovi poslovni prostori su u vlasništvu “Uslužne djelatnosti – Čajavec”, a prije nekoliko dana jedan od poslovnih prostora kupio je advokat Goran Marić iz Banje Luke po cijeni od 90.000 KM.
Cveba: “Čajavec holdingu” nanesena šteta veća od 100 miliona KM  Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!