Capital.ba

Ignorisani problemi siromašnijih zemalja

20.06.2012. / 9:18

LOS KABOS, Organizacije za borbu protiv siromaštva u svijetu saopštile su danas da su problemi Evrope preuzeli primat na samitu lidera G20 u Meksiku čime je u drugi plan gurnut njihov rad na rješavanju siromaštva i nedostatka hrane u najsiromašnijim zemljama svijeta.

“Lideri su se zabavili nesuglasicama oko načina rješavanja krize u evrozoni i iz vida su izgubili da su zemlje u razvoju u problemu zbog smanjenja pomoći, klimatske promjene i sve viših cijena hrane”, rekao je portarol humanitarne organizacije “Oksfam” Karlos Zarko.

Prema njegovim riječima, bilo je predviđeno da obezbjeđenje hrane bude prioritet na samitu, ali lideri nisu uspjeli da izrade plan za pomoć više od milijardu ljudi koji se suočavaju sa glađu.

On je naglasio da je upotreba biogoriva, koje je uzrok rasta cijena hrane jer koristi hranjive sastojke za pogonsko gorivo, ignorisana na samitu uprkos pozivima međunarodnih humanitarnih agencija da se ukinu državne subvencije za ovo gorivo.

Zarko je dodao da nije bilo pomena ni o manjim poljoprivrednicima, koji su od ključne važnosti u proizvodnji hrane i obezbjeđenju, te da nije izrađen plan za njihovu podršku iako ima više od 200 miliona sličnih farmi u zemljama G20.

Direktor saveza američkih organizacija za razvoj “InterAkcija” Džon Ratrof istakao je da su u završnom komunikeu lidera G20 podržana važna pitanja razvoja ishrane i poljoprivrede, ali da nijednu od inicijativa ne prate akcioni planovi.

Milijarder i filantrop Bil Gejts je tokom prošle godine u svom izvještaju predložio načine za pronalaženje novih načina za finansiranje razvoja u siromašnijim zemljama u vrijeme kada bogatije zemlje usljed mjera štednje smanjuju pomoć.

U izvještaju, koji je podnijet liderima G20 u Francuskoj prošle godine, predloženi su porez na finansijske transakcije, avionski prevoz i brodskog goriva i duvan kao novi načini koji bi mogli uvećati resurse za siromašnije.

Nijedan od prijedloga nije iznesen i izvještaj nije ni pomenut na samitu u Los Kabosu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!