Capital.ba

Hrvatska postala finansijski zavisna od Irana?

13.12.2008. / 10:27

ZAGREB, Hrvatska finansijska elita, a preko nje i cijela hrvatska država, došli su na kraju ove budžetske godine pred bankrot, navodi portal “Necenzurirano.com”, čiji je urednik Domagoj Margetić, član ekspertskog tima jugoistočne Evrope za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala.

Istraživački tim ovog portala, kako je navedeno, smatra da je uzrok tome dugogodišnja praksa finansijske i političke elite u kriminalnom izvlačenju (tzv. “tuneliranju”) novca iz zemlje, koji se “prao” preko određenih banaka na Zapadu i vraćao u zemlju u vidu fiktivnih kredita.

Kako je međunarodni finansijski sistem dolazio tokom ove godine u krizu, banke – “perači novca” nudili su domaćoj eliti povoljnije uslove “pranja”, tj. sa manjom provizijom, kako bi tim novcem banke – “perači” održavale svoju tekuću likvidnost.

Sanaderova Vlada “polakomila se pred ljeto za tim `povoljnijim uslovima` pranja novca, te je do kraja ljeta uspjela iz zemlje da izvuče nevjerovatnih devet milijardi evra” – piše na portalu.

Taj novac našao se krajem ljeta blokiran u inostrantsvu, budući da su te banke – “perači novca” u međuvremenu posrnule zbog ukupne krize bankarskog sistema na Zapadu.

Na taj način izvučeni novac više se nije mogao vratiti u zemlju u vidu fiktivnog vanjskog duga, te je država, sada bez novca, prestala plaćati svoje obaveze u zemlji, čime je izazvala val nelikvidnosti, koji je već sada po mnogočemu ozbiljniji od sličnog vala nelikvidnosti tokom 1999-2000 godine.

Kako je ponestalo novca, Hrvatskoj je prijetio potpuni kolaps, te je zaštita potražena u – Iranu.

Iran je u nizu domaćih banaka otvorio tajne račune, kojima je istovremeno jačao likvidnost domaćih banaka i sprječevao njihov slom, te je na taj način doveo ukupan domaći bankarski sistem u stanje zavisnosti od Irana – kao izvora likvidnosti.

Međutim, upravo je preko tih tajnih računa Iran pokrio budžetske troškove tekućeg kvartala. Tako su i domaće banke i država u potpunosti zavisne od iranske pomoći.

Već prva finansijska injekcija Irana praćena je obavezama Hrvatske za širu vojnu, obavještajnu i diplomatsku saradnju sa Iranom, a svaki dalji ustupak će značiti faktičko vojno, obavještajno i diplomatsko, te ekonomsko i finansijsko potčinjavanje Hrvatske Islamskoj Republici Iran – piše na ovom portalu.

Iran je država koja posjeduje četvrte po veličini zalihe nafte na svijetu (iza Saudijske Arabije, Iraka i Rusije), koje se procjenjuju na 80 gigabarela nafte (jedan gigabarel iznosi hiljadu miliona barela nafte). Iran je takođe jedan od najvećih proizvođača zemnog plina, pa se njegove ukupne rezerve procjenjuju na 981 748 triliona kubnih stopa plina.

Osim toga, poznato je da je Iran, i to kako režim, tako i šira iranska javnost, opsjednut razvojem nuklearne tehnologije, i na bazi urana i na bazi plutonijuma. Posmatrači se uglavnom slažu da će Iran, u koliko ga ne zaustave vojnom intervencijom, do kraja 2009. godine imati svoju prvu nuklearnu bojevu glavu.

Drugim riječima, Iran je jedna od jakih, ali kriminalno-terorističkih regionalnih sila današnjeg svijeta, i pri tome, u ovom trenutku, daleko najjača vojna i ekonomska sila šireg područja Bliskog istoka.

Iran je iskoristio dugogodiš(nje veze sirijske tajne službe sa jugoslovenskom i bugarskom tajnom službom u prošlosti za krijumčarenje heroina. Na taj način je Iran, preko Sirije, sklopio saveze sa Bugarima, sa klanom Miroslava Miškovića u Beogradu, sa lokalnim vođstvima u Makedoniji i Crnoj Gori, te sa ukupnom političkom i finansijskom elitom Hrvatske – piše na portalu “Necenzurirano com”.

Pri tome je uticaj Irana na BiH, te na Albance na Kosovu, u Albaniji i Makedoniji još dublji i jačaju ga ukupni trendovi unutar islamskih vjerskih zajednica na Balkanu.

U lepezu zemalja pod iranskim uticajem posebno treba uzeti u obzir Paragvaj, izrazito rimokatoličku, ali zato sasvim zaostalu zemlju Latinske Amerike.

Riječ je o zemlji čija je politička i finansijska elita, poput one u Hrvatskoj, potpuno ogrezla u kriminal, i koja se preko sistematskog dugogodišnjeg krijumčarenja droge povezala prvo sa Sirijcima, a zatim i sa balkanskim tajnim službama, te sa Iranom.

Tako je Paragvaj omogućio Siriji i Iranu da u džungli pored granice – tromeđe sa Brazilom i Argentinom, libanonski Hezbolah organizuje trening kamp, u kojem se regrutuju, između ostalog, i konvertiti na islam, koji po siromašnim predgrađima i među brojnim zatvorskim populacijama Brazila i nekih drugih latinoameričkih zemalja – prelaze na islam.

Američke tajne službe smatraju da će u budućim terorističkim akcijama u SAD, te u nuklearnoj profilaciji ove grupe i država Paragvaj imati sve važniju ulogu.

To smatra i Vlada Brazila, koja koristi sadašnju agrarnu krizu u Paragvaju i napade na brazilske zemljoposjednike u toj zemlji kao izgovor za pripremu vojne intervencije na Paragvaj.

Širenje iranskog uticaja na Balkanu smatra se “životnom prijetnjom” vitalnim interesima Zapada

Budući da u balkanskim društvima nema domaćih društvenih snaga koje bi se tome suprotstavile, razmatraju se moguće “prihvatljive” forme zapadnog upliva i intervencije, radi “promjene trendova” i suzbijanja iranskog uticaja.

Nakon najnovijeg saveza hrvatske elite sa Iranom, Hrvatska se, zajedno sa Paragvajem, našla kao jedna od dvije države koje se “takmiče” koja će prva privući neku vrstu strane intervencije na sebe – zaključuje istraživački tim portala “Necenzurirano com”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!