Capital.ba

Grujić: Privredni ambijent nepovoljniji od zemalja regiona

30.05.2012. / 9:13

BANJALUKA, Direktor Agencije za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA) Jelica Grujić smatra da je umjesto rasprava o svrsi postojanja Agencije, krajnje vrijeme da se pažnja posveti popravljanju poslovnog ambijenta u BiH, koji je nepovoljniji nego u bilo kojoj zemlji u regionu.

“U izvještajima svjetskih institucija i agencija najlošije smo rangirani u regionu”, rekla je Grujićeva i dodala da nepovoljna privredna i politička situacija u zemlji uveliko određuju mogućnosti agencije.

Grujićeva je za “Pres” izjavila da Agencija jedino može da potencijalnim investitorima dostavi realne informacije, a na njima je da odluče da li će ulagati u BiH.

Kako bi se povećale investicije, prema njenim riječima, neophodno je unaprijediti poslovno okruženje. “Svjetska banka pokreće nove projekte na svim nivoima vlasti u BiH koji će omogućiti da se pomjerimo sa loših pozicija koje zauzimamo u pogledu lakoće poslovanja, ekonomskih sloboda i konkurentnosti”, navela je direktor FIPA.

Grujićeva ističe da je Agencija prošle godine održala više od 200 sastanaka i kreirala bazu potencijalnih investitora u kojoj se nalazi 1.200 kontakata.

U BiH se, kaže, najviše investira u proizvodnju – 37 odsto, zatim u bankarstvo 20 odsto, u telekomunikacije 17 odsto i 12 odsto u trgovinu.

Grujićeva je rekla da se investitori u BiH najviše žale na duge procedure i nejasne zakone. Prema posljednjem izvještaju Svjetske banke, u BiH je potrebno proći 12 procedura i čekati 40 dana da bi se pokenuo posao.

“Naša pogodnost su prije svega neiskorišćeni prirodni resursi, povoljna ukupna stopa poreza od 25 odsto, potpisani trgovinski ugovori i stabilna valuta”, rekla je Grujićeva.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!