Capital.ba

Godina u Srbiji počela poskupljenjima

05.01.2009. / 13:21

BEOGRAD,  Građanima Srbije 2009. godina donijela je poskupljenje telefonskog impulsa, struje, gradskih komunalnih usluga, a lijekovi su ranije poskupjeli za više od 10 odsto.

Neće izostati ni podizanje cijena proizvoda široke potrošnje: duvana, piva, kafe i goriva. Dok građani najavljuju da će morati više da štede, analitičari poskupljenja dovode u vezu sa monopolom, jednostranom primenom Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU, ali i populističkim izbornim kampanjama.

Poskupljenjem telefonskog impulsa za 33 odsto, cijena jednog impulsa će, umjesto 30, sada iznositi oko 50 para. Struja bi u prvom tromjesečju ove godine, prema najavama resornog ministra Petra Škundrića, trebalo da poskupi. Za koliko tačno – znaće se nakon analize kako će se poskupljenje odraziti na građane i na privredu. Cijene komunalnih usluga u Beogradu, prevashodno grejanja i gradskog prevoza, skočiće za nekoliko desetina odsto.

Sva najavljenja poskupljenja Saša Đogović, sa Instituta za tržišna istraživanja, poskupljenja povezuje sa monopolom koji u Srbiji imaju javna preduzeća, ali i kao posljedicu jednostrane primjene SSP-a sa EU.

“Ulazimo sa rastom cijena komunalnih usluga i riječ je o preduzećima koja imaju monopol u određenim regionima i lokalnim sredinama. Osetićemo početkom proljeća rast cijena električne energije. Koliki procenat će to biti – vidjećemo”, navodi Đogović.

“Radi punjenja budžeta – povećanje akciza na kafu, duvan, gorivo i pivo. Riječ je o proizvodima koji su u dnevnoj dinamici kupovine, tako da se na taj način žele nadomjestiti prihodi koji će se izbeći na uštrb jednostrane primene SSP-a”, ocjenjuje on.

Istraživač Centra za visoke ekonomske studije Duško Vasiljević ocenjuje za B92 da su najavljenja poskupljenja potpuno očekivana i da se ranije nisu dogodila iz političkih razloga.

“I onda su razne vlasti, koje su u tom trenutku određivale ekonomsku politiku da dižu cijene tih usluga koje su pod njihovom kontrolom, odlagale ili umanjivale neophodna poskupljenja. Ona su velika zato što se odjednom vrši korekcija za prethodne dvije godine, kada do poskupljenja nije dolazilo”, kaže Vasiljević.

“Nije dobro što se dešavaju u ovom trenutku, kada je generalno loša ekonomska situacija, ali čini mi se da se moralo u nekom trenutku desiti i da bi svako dalje odlaganje samo pomerilo taj udar i on bi u budućnosti bio još veći”, smatra on.

Međutim, da neće sve biti tako crno, pokazuje najava ministra trgovine i usluga Slobodana Milosavljevića da će ove godine pojeftiniti meso, mesne prerađevine i hleb. Prema njegovim riječima, Vlada će cijene proizvoda najbitnijih za egzistenciju građana pratiti i držati pod kontrolom. B 92

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!