Capital.ba

Globalni gubici teški 7,7 biliona dolara

16.02.2008. / 8:07

VAŠINGTON,Potresi na tržištu američkih drugorazrednih hipotekarnih kredita rezultirali su od oktobra globalnim gubicima na tržišnoj vrijednosti akcija u iznosu od 7,7 biliona dolara, navodi se u novom izvještaju Bank of America.
 
“Kriza koja se iz SAD prelila na banke i ostale sektore širom svijeta jedna je od najtežih u istoriji”, kazao je glavni tržišni strateg pri Bank of America Džozef Kuinlan.
On je u svom izvještaju ustvrdio da je ovakva razmjerai gubitaka nadmašila sve ostale koje pamtimo tokom posljednjih nekoliko decenija, uključujući Crni ponedjeljak na Wall Streetu, monetarnu krize brazilskog reala iz 1999., te propast hedž fonda Long Term Capital Management (LTCM) u 1998.
Jedno istraživanje te američke banke pokazalo je da su najnovije epizode povezane s hipotekarnim kreditima rezultovale gubitkom globalne tržišne vrijednosti od 14,7 odsto u periodu od tri mjeseca nakon vrhunca krajem oktobra. Poređenja radi, gubici tri mjeseca nakon izbijanja LTCM krize iznosili su 13,2 odsto, u slučaju Crnog ponedjeljka 9,8 posto a 6,1 posto u slučaju brazilske krize.
Gubici su bili veći i u poređenju s onima nakon septembarskih terorističkih napada 2001., azijske krize koja je započela 1997., situacije kada Argentina nije mogla vraćati dugove u 2001. te krize meksičkog pezosa iz 1994.
“Mogli bi proći mjeseci pa i godine prije nego Wall Street i ostali utvrde stvarni trošak potresa na američkom tržištu drugorazrednih kredita i posljedične globalne kreditne krize”, tumači Kuinlan.
“Dok se nekad smatralo da su drugorazredni hipotekarni krediti relativno malih razmjera te da su ograničeni samo na jedan segment finansijskog sektora, upravo suprotno postalo je bolno očito u posljednjih nekoliko mjeseci”, dodao je on.
Kuinlan je ustvrdio kako nije jasno da li je “masakr” na tržištima akcija priveden kraju.
“U takvim okolnostima svaki ulagač koji je kupovao američke akcije kojima je cijena padala generalno je još dublje zapao u teškoće”, tumači on. “Na kraju krajeva, riječ je o finansijskoj krizi kojoj je mjesto u knjizi rekorda te, što je još i gore, o krizi koja još nije završila”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!