Capital.ba

Generalni remont stare linije u Rafineriji nafte Brod 1. februara

04.01.2008. / 14:30

BROD,  Generalni remont stare linije u Rafineriji nafte Brod počeće 1. februara ove godine, najavio je tehnički direktor Rafinerije Jovan Dobrić.

Dobriće je dopisniku Srne rekao da ga je o početku remonta obavijestio generalni direktor ruske kompanije “Njeftgazinkorp”.

Prema njegovim riječima, sredstva za planirani remont su obezbijeđena, a oko 20. januara se očekuje dolazak tima ruskih stručnjaka u Brod, koji će uz radnike Rafinerije obaviti remont postrojenja.

“Planirani remont kasni zbog problema u obezbjeđivanju neophodnih dijelova i zbog nepovoljnih vremenskih uslova”, naveo je Dobrić, objašnjavajući da se dijelovi nabavljaju u inostranstvu i da je do njih teško doći.

On je dodao da radovi na remontu mogu biti završeni i prije planirana tri mjeseca, ukoliko ne bude poteškoća u nabavci neophodnih dijelova, a vremenske prilike budu išle na ruku radnicima.

“Neki dijelovi će biti nabavljeni u Rusiji, a dinamika remonta podijeljena je u tri vremenska perioda”, rekao je Dobrić i dodao da će stara linija, kada bude puštena u rad, moći godišnje da preradi 1,2 miliona tona sirove nafte.

Oko 1.400 radnika Rafinerije angažovano je na čišćenju rezervoara za skladištenje sirove nafte kao i dovodnih cijevi. Kompletna rafinerija je na, takozvanom, toplom režimu koji omogućava zaštitu postrojenja od smrzavanja.

Ruska kompanija “Njeftgazinkorp” kupila je prije godinu dana Naftnu industriju RS, odnosno Rafineriju nafte Brod, Rafineriju ulja Modriča i distributersko preduzeće “Petrol” iz Banjaluke.

Iako je bilo planirano da proizvodnja u Rafineriji Brod bude pokrenuta u roku od 60 dana od potpisivanja ugovora o kupovini, postrojenja još stoje. U međuvremenu su izmirene obaveze prema radnicima kada je riječ o platama, ali su ostala dugovanja za doprinose koji godinama nisu uplaćivani.

Dobrić je rekao da je jedan od razloga za kašnjenje u pokretanju proizvodnje Rafineriji i sporost administracije oko preregistracije preduzeća.

“Ti poslovi još nisu završeni, zbog čega finansijska sredstva ne mogu da budu prenesena na račun Rafinerije, a zaposlenima kasne već tri plate”, upozorio je on.

Dobrić je rekao da je vlasnik Rafinerije obećao da će sve zaostale plate biti isplaćene prije početka rada na remontu postrojenja.

Prema njegovim riječima, novi vlasnik planira da u oživljavanje proizvodnje Rafinerije Brod ove godine investira oko 40 miliona evra, te da će do početka prerade sirove nafte biti riješeno pitanje načina dopremanja sirove nafte iz Rusije u Brod, kao i otprema goriva.

“U alternativi je i dopremanje sirove nafte željeznicom za šta su neophodna dodatna ulaganja”, rekao je Dobrić, naglašavajući da se ne odbacuje mogućnost dopremanja nafte preko naftovoda koji Rafineriju u Brodu povezuje sa terminalom u Omišaju i Hrvatskoj.

Predsjednik sindikata Rafinerije nafte Brod Danilo Bročilo izjavio je Srni da od kako je Rafinerija prodata ruskom kupcu, novi vlasnik nije radnicima isplatio ni jednu platu, a zaposlenima je pred novogodišnje praznike isplaćeno pola plate za septembar iz sredstava koja su obezbijeđena iz ranijih dugovanja Rafineriji.

“Mi ne želimo da vršimo pritisak na novo rukovodstvo Rafinerije, ali poučeni ranijim iskustvom nećemo dozvoliti da mjesecima čekajmo na zarađene plate”, rekao je Bročilo.

Sindikat udruženih radnika Energetike RS uputio je direktorima preduzeća naftne industrije RS koja su prodata ruskom kupcu pisma u kojima ih upozoravaju na težak položaj zaposlenih u ovim preduzećima.

Sindikalci od novih rukovodstava traže povećanje plata i njenu redovnu isplatu, te isplate regresa za prošlu godinu, kao i primjenu kolektivnog ugovora koji je krajem 2006. godine potpisan između tadašnjeg rukovodstva i sindikata.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!