Capital.ba

Frazu “poznavanje rada na računaru” zamijeniti ECDL sertifikatom

26.02.2010. / 16:12

BANJALUKA, Agencija za informaciono društvo Republike Srpske /RS/ zalagaće se da se od iduće godine u konkursima za radna mjesta kao uslov nađe posjedovanje sertifikata ECDL /European Computer Driving Licence/, umjesto dosadašnje fraze “poznavanje rada na računaru”, rekao je danas direktor ove agencije Srđan Rajčević.

“U razvijenim zemljama informatička pismenost mjeri se brojem sertifikovanih osoba, a u RS i BiH, nažalost, nema ozvaničenih standarda tako da su podaci o informatičkoj pismenosti samo gruba procjena”, rekao je Rajčević na konferenciji za novinare u Banjaluci.

Prema njegovim riječima, ECDL sertifikat u BiH ima oko 6.000 ljudi, od čega oko 2.400 u RS ili svega 0,167 odsto od procijenjenog broja stanovnika. Hrvatska ima 40.000 građana sa ovim sertifikatom, Rumunija 300.000, Mađarska 400.000, a Italija milion i po.

Rajčević je naveo da RS nema ni podataka koliko domaćinstava ima računare, a koliko internet vezu, budući da ni popis stanovništva nije rađen skoro dvadeset godina, zbog čega je ova agencija uradila istraživanje telefonskom anketom na uzorku od 513 ispitanika od 15 do 75 godina u cijeloj RS.

Na pitanje imaju li računar kod kuće pozitivno je odgovorilo 63 odsto ispitanika, polovina njih računar koristi svakodnevno, samo 20 odsto anketiranih ima računar na poslu, a ukupno 48 odsto ima kod kuće Internet.

“Brzi pristup, odnosno širokopojasnu konekciju ima 88 odsto onih koji posjeduju Internet, a ostali ili imaju dajal ap ili ne znaju kakvu konekciju koriste”, rekao je Rajčević.

Prema njegovim riječima, 42 odsto ispitanika Internet koristi za surfovanje po vebu, 39 odsto za slanje i primanje pošte, 39 odsto za filmove i muziku, 31 odsto za povezivanje na društvene mreže, 29 odsto za igrice, isto toliko za poslovne potrebe, 19 odsto za školu ili fakultet, a za elektronsko bankarstvo svega 1,56 odsto.

Najviše ispitanika dominantno koristi majkrosoft vord /56 odsto/, majkrosoft eksel /37 odsto/, poslovne aplikacije /23 odsto/, druge programe /13 odsto/ i programe za slanje i primanje pošte /17 odsto/.

“Rezultati istraživanja informatičke pismenosti u RS djeluju ohrabrujuće jer pokazuju da nismo u velikom zaostatku za regionom”, kazao je Rajčević.

On je najavio da će Agencija iduće godine organizovati sveobuhvatnije istraživanje koje će raditi anketari na terenu.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!