Capital.ba

Francuska i Italija bi mogle ispasti iz G8, Indija sustiže Kinu

27.12.2015. / 7:50

shutterstock_recesija_krizaLONDON, Centar za ekonomiju i poslovna istraživanja iz Londona napravio je analizu svjetske ekonomije, uz određena predviđanja za naredne dekade. Rezultati pokazuju da ćemo u narednom periodu, na globalnoj ekonomskoj sceni gledati neke druge regije i države kao vodeće sile, dok nekima poput Italije i Francuske prijeti ispadanje iz lige najjačih svjetskih ekonomija.

Iako su postojala predviđanja da će Kina sa svojom ekonomijom prestići američku do 2025, nešto sporiji rast BDP-a i slabija valuta odgodili su predviđanja do 2029. godine, za kada se pretpostavlja da će Kina imati najjaču ekonomiju na svijetu.

Od velikih svjetskih ekonomija, Japan trenutno ima najsporiji rast, te je izvjesno da će ga u dogledno vrijeme prestići Velika Britanija i Njemačka, do 2030. godine.

Stručnjaci zatim predviđaju da će Indija u skorijoj budućnosti prestići i Kinu, zbog svojih potencijala, ali i kretanja na svjetskom tržištu. Osim toga, Južna Koreja bi do 2030. godine mogla ući u top pet svjetskih ekonomija, i tako prestići većinu evropskih zemalja.

Ono što je veoma važno iz izvještaja Centra za ekonomiju i poslovna istraživanja iz Londona jeste pozicija Francuske i Italije, kojima zbog sve usporenijeg ekonomskog rasta prijeti isključivanje iz lige G8, a možda i iz G20. Ništa bolje prognoze nisu ni za Rusiju.

Najbrže rastuća svjetska regija u narednih 15 godina biće područje Centralne Azije. Udio te regije u globalnoj ekonomiji do 2030. godine dostići će učešće od 30 odsto, dok Zapadnoj Evropi prijeti pad od 42 odsto u ukupnoj svjetskoj ekonomiji.

S druge strane do 2030. godine Bjelorusija, Kenija, Šri Lanka i Etiopija će ući u top 60 najjačih svjetskih ekonomija. Klix.ba

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!