Capital.ba

Formiranje Njemačko-srbijanske privredne komore

14.04.2016. / 19:02

saradnjaBEOGRAD, Delegacija njemačke privrede u Srbiji, Njemačko-srbijansko privredno udruženje i odjeljenje DEinternational postaće zvanično Njemačko-srbijanska privredna komora.

Predsjednik DSW-a Ronald Zelinger izjavio je ovim povodom da osnivanje međudržavne komore predstavlja temelj za nove investicije i da će privrednici u Njemačkoj to “prepoznati kao završni akt u stvaranju trajnih ekonomskih odnosa”.

“To znači da su obje vlade su voljne da se formalizuju privredno – poslovni odnosi”, rekao je Zelinger i dodao da je to prva komora osnovana bilateralnim aktom.

Podsjetio je da je Njemačka druga zemlja po obimu trgovine sa Srbijom i da u Srbiji posluje 350 njemačkih investitora.

“Trgovinska razmjena je duplirana od 2010. godine. Njemačke kompanije vec su uložile 1, 8 milijardi evra u Srbiji i doprinijele otvaranju 30.000 radnih mjesta”, istakao je Zelinger, dodajući da ima puno kompanija koje su zainteresovane za ulaganje u Srbiji.

Na pitanje šta srbijanska vlada može da učini da privuče kompanije iz Njemačke, on je ocijenio da “srbijanska vlada već puno čini da privuče investitore u Srbiju”.

“Jedan od najboljih načina za privlačenje njemačkih investitora je da su investitori koji već posluju u Srbiji zadovoljni. srbijanska vlada može samo da nastavi sa reformama”, zaključio je Zelinger.

Njemačka je godinama u vrhu liste privrednih partnera Srbije, jedan od najvećih investitora u Srbijii drugi najveći spoljnotrgovinski partner, sa kojim je prošle godine ukupna robna razmjena premašila 3,5 milijardi evra, odnosno iznosila je tačno 3,535 milijardi.

Kako kažu u Privrednoj komori Srbije, ukupna robna razmjena između dvije zemlje 2015. je povećana za 12,1 odsto u odnosu na godinu ranije.

Njemačka je drugo izvozno tržište za srbijansku robu, pri čemu je prošle godine izvoz iz Srbije u tu zemlju prvi put premašio 1,5 milijardi evra (1,504 milijarde evra), što je za 13,1 procenat više nego prethodne godine.

Kada je riječ o uvozu, Nijemci su prvi uvozni partner Srbije, budući da je iz te zemlje prošle godine uvezeno robe u vrijednosti od 2,031 milijarde evra, ili za 11,4 procenata više u poređenju sa 2014. godinom.

Prema podacima zvanične njemačke statistike, Destatisa, za 11 mjeseci 2015. godine Srbija najveći obim robne razmjene i najveći izvoz, kao i suficit ostvaruje sa Bavarskom, a u ukupnom izvozu Srbije u Njemačku četiri pokrajine – Bavarska, Baden Virtemberg, Severna Rajna Vestfalija i Hesen, učestvuju sa 72 procenta.

U PKS takođe ističu da u razmjeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda sa Njemačkom već godinama ostvarujemo suficit.

Prošlogodišnji izvoz Srbije u Njemačku je, u poređenju sa 2002. godinom, povećan gotovo šest puta, uvoz 2,5 puta, a pokrivenost uvoza izvozom je udvostrucena na oko 74 odsto. Trgovinski deficit bilateralnoj razmjeni lani je bio 2,3 puta manji nego u 2008.

Ovakvom razvoju su značajan doprinos dali izvozno orijentisani njemački investitori u Srbiji, koji su ulagali u proizvodni sektor. Među vodećim izvoznicima u Njemačku su kompanije koje su u vlasništvu stranih, a posebno njemačkih investitora: Simens, Leoni, Drekselmajer, Fresenius, Hemofarm…

Njemačka je i jedan od vodećih stranih investitora u Srbiji sa ukupno 1,7 milijardi evra investicija, a po osnovu njihovih ulaganja u Srbiji je zaposleno gotovo 30.000 radnika. Najviše njemačkih investicija je bilo u proizvodnom sektoru.

Prema podacima Agencije za privredne registre iz marta 2016, u Srbiji posluju 422 kompanije čiji su osnivači jemačka pravna lica, i još 509 preduzeća koja su osnovala fizička lica – samostalni preduzetnici iz Njemačke.

A biće ih još više, budući da stiže njemački prehrambeni gigant Tenis koji je najavio investiciju od 420 miliona evra u izgradnju farmi, kao jedan od vodećih trgovinskih lanaca – Lidl, koji planira da izgradi 20 prodajnih objekata u ovoj i idućoj godini i da zaposlio oko 1.000 ljudi.

Njemačke firme u Srbiji su prisutne u svim vitalnim sektorima privrede, izvozno su orijentisane i zapošljavaju veći broj radnika i dopriose transferu tehnologije i uspostavljanju EU standarda, prije svega u oblasti zaštite životne sredine, korišćenja obnovljivih izvora energije i održivog razvoja.

Uz sve to, Njemačka je i najveći bilateralni donator sa 1,6 milijardi evra donacija datih Srbiji od 2.000 godine, navode iz PKS.

Njemačka preduzeća po svim anketama pokazuju povećano interesovanje za investiranje u Evropi, posebno u zemljama jugoistočne Evrope. U tom kontekstu, Srbija postaje sve zanimljivije tržište.

Prema rezultatima 10. redovne godišnje ankete Njemačko-srbijanskog privrednog udruženja u Beogradu, objavljenim u aprilu 2015, gotovo 90 odsto njemačkih privrednika koji posluju u Srbiji reklo je da bi ponovo odabralo Srbiju kao investicionu destinaciju.

Na njemačko–srbijanskim poslovnim skupovima kao potencijalne prioritetne oblasti saradnje markirane su: rekonstrukcija i izgradnja infrastrukture, energetika i rudarstvo, autoindustrija (proizvodnja autokomponenti), poljoprivredno-prehrambeni sektor, saobracaj, IT i turizam. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!