Capital.ba

Finansijski sistem RS i BiH funkcioniše stabilno

25.11.2008. / 11:40

BANJALUKA,  Predsjednik Vlade RS Milorad Dodik i zamjenik generalnog direktora MMF-a Murilo Portugal konstatovali su danas u Banjaluci da  je finansijski sistem u RS i BiH funkcioniše stabilno  i da u budućnosti ne treba očekivati unutrašnje probleme u ovoj oblasti.

“Razgovarali smo o efektima koji mogu zadesiti i BiH i RS a vezano za veliku finansijsku krizu i kako pravovremeno reagovati i koordinirano obezbjediti pristup svih faktora na finansijskim i društvenim pitanjima, u cilju  ublažavanja negativnih efekata finansijske krize”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon sastanka sa delegacijom MMF-a koju je predvodio zamjenik generalnog direktora MMF-a Murilo Portugal.

Dodik je rekao da će RS u narednim godinama zadržati pozitivnu stopu rasta i dodao da je veoma ohrabrujuća saradnja koja će biti intenzivirana sa MMF-om u budućnosti.

“Ono što je važno je da u BiH zajednički radimo i djelujemo na izazove vezane za finansijsku krizu”, rekao je Dodik i naveo da su se mjere Fiskalnog vijeća pokazale kao dobre.

Dodik je poručio  da je potrebno očuvati povjerenje Fiskalnog vijeća i nastaviti intenzivno raditi na rješavanju pitanja finansijske krize.

“Uvjeren sam da žemo u okviru BiH iskordinirati jedan projekat koji bi mogao biti naša ponuda MMF-u i nekim drugim finansijskim faktorima, kako bi obezbjedili  dodatni nivo rasta i finansijske stabilnosti BiH i RS”, rekao je Dodik.

On je ocijenio da je dosadašnja saradnja sa MMF-om bila veoma dobra, da je Vlada RS od ove institucije mnogo naučila i da se u budućnosti ne odriče dobre saradnje sa MMF-om.

Zamjenik generalnog direktora MMF-a Murilo Portugal rekao je da ova institucija ima dugu i dobru saradnju sa BiH i RS, istakavši da je MMF impresioniran radom Vlade RS i da su plodovi rada sa Vladom RS veoma vidljivi.

“RS i premijer Dodik učinili su velike korake kada je u pitanju makroekonomska stabilnost i strukturne reforme”, rekao je Portugal.
On je istakao da je MMF impresionirana napretkom koji je ostvaren u pogledu privatizacije Telekoma Srpske i Rafinerije nafte.

“Sve to ojačava dodatnu finansijsku poziciju RS za 25 odsto BDP čime se pomaže smanjenju troškova i povećanje efikasnosti, pokrenuta je reforma penzijsko invalidskog osiguranja,  i izvršene veoma važne promjene koje se odnose na oporezivanje ličnih dohodataka”, rekao je Portugal.

On je dodao da je to jedan veliki doprinos koji RS daje jačini i stabilnosti BiH.
“Svjesni smo teške finansijske situacije, ali BiH je dobro pripremljena da se izbori sa takvom situacijom”, smatra Portugal.

On je rekao  da usvajanje zakona o fiksalnom savjetu predstavlja ključnu stvar i veliki napredak za očuvanje makroekonomske stabilnosti, dodajući da  potpisani Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU  predstavlja korak naprijed u integrisanju sa EU.

Na piatnje da li će BiH osjećati posljedice globalne finansijske krize, Portugal je  odgovorio da ni jedna zemlja ne može biti izolovano ostrvo s obzirom da su sve zemlje integrisane kroz trgovinu i protok kapitala.

“Nemoguće je da se neke posljedice ne osjete i ovdje,  a smatramo da će se BiH suočiti sa tri velika problema; manjim finansiranjem iz inostranstva, usporavanjem rasta koji će uzrokavan manjom potražnom izvoznih proizvoda i padanje cijena izvoznih proizvoda”, rekao je Portugal.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!