Capital.ba

Finansijski nepovoljna mogućnost odgođenog plaćanja

01.06.2011. / 12:50

PRIJEDOR, Direktor Šumskog gazdinstva Prijedor Miroslav Drljača izjavio je da će se ovo preduzeće primjenom uredbe Vlade Republike Srpske (RS) kojom je drvoprerađivačima omogućeno odgođeno plaćanje drvnih sortimenata do 90 dana, na kraju godine naći u još većim finansijskim problemima.

“Dok se drvoprerađivačima omogućava odgođeno plaćanje, mi smo, kao i ostala gazdinstva, obavezni da uz isporuku i fakturisanje drvnih sortimenata, platimo PDV, a angažovanim izvođačima radova sječe negdje oko 30 odsto vrijednosti proizvedenih drvnih sortimenata, što je za nas veliko opterećenje”, rekao je Drljača novinarima u Prijedoru.

On je rekao da nisu tačne tvrdnje drvoprerađivača da su domaći drvni sortimenti za 20 odsto skuplji od uvoznih, navodeći da je na sajtovima šumskih preduzeća zemalja iz okruženja lako uporediti cjenovnike sa ovdašnjim.

“Niko ne spominje visoke obaveze šumskih gazdinstava prema opštinama koje su veće za 20 do 30 odsto nego u zemljama u okruženju. Konkretno, naše gazdinstvo, čiji se godišnji prihod kreće oko devet miliona KM, opštinama mora isplatiti 10 odsto prohoda, što je za nas ogroman iznos”, istakao je Drljača.

On je ocijenio da je neosnovana primjedba lokalne vlasti u Prijedoru da se Šumsko gazdinstvo Prijedor prema ovoj opštini ponaša maćehinski jer ne izmiruje obaveze prema njoj, objasnivši da on nema ingerencije za to, već to vrše mjerodavne službe po nalogu generalnog direktora sa računa Generalne direkcije.

“Mi ni Novom Gradu ništa ne plaćamo, nego svoje obaveze izmirujemo kompenzacijom odnosno ogrevnim drvetom koje ova opština koristi kao energent u sezoni grijanja”, rekao je Drljača.

Načelnik opštine Prijedor Marko Pavić ranije je rekao je da je opština Prijedor potcijenjena u aktivnostima Šumskog gazdinstva Prijedor, najvećeg gazdinstva u Javnom preduzeću “Šume Republike Srpske”.

“Zašto se Prijedoru duguje 330.000 KM, a svim ostalim opštinama zajedno 180.000 KM? Zašto nijedna marka obaveza za 2010. godinu nije uplaćena u opštinsku kasu?”, pitao je Pavić.

Govoreći o isporuci drveta, on je naveo da je 20 000 metara kubnih isporučeno van Prijedora, a 19,3 hiljade metara kubnih u Prijedoru.

“Neprestano stižu žalbe prijedorskih drvoprerađivača da nemaju dovoljno sirovina i to se promijeniti mora”, naveo je Pavić.

On je istakao da je problem i održavanja puteva jer se ne radi o šumskim već o javnim putevima na području Prijedora koji su izvoženjem drveta izuzetno oštećeni i u šta se ne ulaže ništa “za razliku od Novog Grada odakle dolazi direktor Šumskog gazdinstva Prijedor”.

Šumsko gazdinstvo Prijedor, osim u ovoj, upravlja i šumama u opštinama Novi Grad, Kozarska Dubica, Oštra Luka i Kostajnica.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Finansijski nepovoljna mogućnost odgođenog plaćanja

    1. Propali menadžeri

      Mile,
      Svaka čast na komentaru,Nažalost na čelu javnih preduzeća, ne nalaze se sposobni menadžeri, već ”partijski drugovi”, zato i grcaju u gubicima.Koliki je kriminal u JP srpskih šuma, niti ih sade, niti zalijevaju niti okopavaju i ne mogu da posluju pozitivno.

    2. Mile

      Ova izjava dotičnog gospodina samo potvrđuje bahatost Javnih preduzeća i njihovih menadžera. Njima mora da bude jasno da moraju da dijele sudbinu ostalih privrednika u ovoj državi. Ne postoji djelatnost u RS u kojoj je posječna naplata potraživanja manja od 90 dana. Svi ostali privrednici takođe plaćaju PDV odmah i niko ih ne pita da li im je to teško. Ova mjera Vlade samo propisuje ovom javnom preduzeću uslove koje drugi privrednici imaju već godinama.