Capital.ba

Finansijska tržišta u 2013. godini pokazala da je globalna kriza završila!

30.12.2013. / 14:19

downloadLONDON, Iako se na našim prostorima ne prestaje pisati o globalnoj finansijskoj krizi, kretanja na globalnim finansijskim tržištima u 2013. godini pokazuju da je kriza završila te da se idućih godina očekuje brži ekonomski rast nego je donedavno bio očekivan, poručuje za CAPITAL.ba Josip Kokanović analitičar kompanije za online trgovinu Admiral Markets.

Cijena zlata, koja je dobar indikator zabrinutosti finansijskih tržišta, je u 2013. godini pala čak 27% te trenutno iznosi 1204 dolara po unci.

Cijene akcija, koje su s druge strane dobar indikator optimizma na tržištu, na većini berzi su značajno porasle. Američki SP500 indeks i njemački DAX, kojima je moguće trgovati putem Admiral Marketsa, u 2013. godini porasli su 29% i 24%, što je daleko veći rast od dugoročnog prosjeka.

I na valutnom tržištu se osjetila promjena raspoloženja po pitanju očekivanog ekonomskog rasta.

Evro je neočekivano, nakon slabljenja u prvoj polovini godine, značajno ojačao u drugoj polovini godine te sada kurs EUR/USD iznosi 1,3750 što je 4% iznad kursa na početku godine. U odnosu na mnoge druge valute evro je ojačao još i više, a najveći rast vrijednosti ostvario je u odnosu na japanski jen, čak 26% od početka godine.

Britanska funta je takođe imala dobru godinu. Nakon slabljenja na početku godine, snažnim jačanjem od 11% u drugom dijelu,kurs GBP/USD završava na 1,6480 što je 2,50% iznad kursa na početku godine.

Valute koje su najviše oslabile u 2013. godini su australijski dolar i japanski jen.

Australijski dolar, koji je godinama bio značajno precijenjen, kao što je bilo očekivano u 2013. godini je oslabio 15% a japanski jen, radi agresivnih mjera podsticanja ekonomskog rasta štampanjem novca, u odnosu na američki dolar oslabio je čak 22% a trenutni kurs USD/JPY iznosi 105,15. Slabljenje jena u odnosu na evropske valute bilo je još jače.

Kakva kretanja na finansijskim tržištima očekivati u 2014. godini?

Ako ekonomski rast bude u skladu sa očekivanjem, akcije bi trebale nastaviti rasti, no rast vjerovatno neće biti pravocrtan. Nakon ogromnog rasta ove godine za očekivati je pad od možda 10-15% što će biti dobra prilika za otvaranje dugoročnih kupovnih naloga.

Zlato ima veću vjerovatnost pada ili barem ostanka na približno istoj cijeni nego značajnijeg porasta.

Kada su u pitanju valute, najizgledniji scenario je jačanje američkog dolara u odnosu na većinu najtrgovanijih valuta, jer je stanje u američkoj ekonomiji sada osjetno bolje nego u većini ostalih ekonomija. Američka centralna banka je nedavno najavila da napokon završava sa masovnim štampanjem dolara kojim se podsticao ekonomski rast, a to znači da i centralna banka smatra da je ekonomija SAD-a dovoljno jaka da raste bez dodatne pomoći.

Osim boljeg rasta nego u ostalim ekonomijama, i monetarna politika SAD-a je povoljnija za američku valutu nego monetarna politika ostalih zemalja. SAD počinje zatezati monetarnu politiku a mnoge druge zemlje, kao što su Japan, Australija pa i Evrozona provode ili najavljuju popuštanje monetarne politike što će vjerovatno dovesti do dodatnog slabljenja japanskog jena i  australijskog dolara u odnosu na američki dolar te slabljenja trenutno značajno precijenjenog evra.

Svakodnevnu tehničku analizu glavnih valutnih parova pratiti možete na stranicama Admiral Marketsa a današnju tehničku analizu valutnog para EUR/USD pogledajte na ovoj stranici.

Josip Kokanović,
mag. oec.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!