Capital.ba

FBiH nema sluha za muke poljoprivrednika

27.09.2012. / 7:50

BANJALUKA, Predstavnici FBiH u Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH nisu pokazali osjećanja prema sušom ugroženim poljoprivrednicima širom BiH, kojima bi plavi dizel umnogome olakšao jesenju sjetvu.

Rekao je to predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik komentarišući neusvajanje Inicijative Savjeta ministara BiH za pokretanje postupka za izmjenu Zakona o akcizama BiH, s namjerom uvođenja plavog dizela za poljoprivrednu proizvodnju, a zbog opstrukcije predstavnika FBiH u UO UIO.
Dodik je rekao da je neprijatno iznenađen što predstavnici Federacije nisu pokazali više osjećanja prema poljoprivrednicima i dodao da je lično insistirao kod predstavnika RS u tijelima BiH da hitno bude usvojen prijedlog za uvođenje plavog dizela da bi se izašlo u susret poljoprivrednicima.
Premijer RS Aleksandar Džombić izjavio je da Vlada nema model da primora ministra finansija FBiH Antu Krajinu da prihvati izmjene i dopune Zakona o akcizama BiH.
– Dali smo sve argumente, to je sigurno inicijativa koja bi pomogla poljoprivrednicima širom BiH, a ne samo u Srpskoj. Nažalost, on nije prepoznao dobru stranu ovog prijedloga – rekao je Džombić.
Ekonomski ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran rekao je da uvođenje plavog dizela zaslužuje podršku, te da su sada ključni vrijeme i brzina djelovanja, kao i da je svako odlaganje kontraproduktivno.
– Pitanje budžetskih prihoda ne može biti prioritet kada izvjesno slijedi njihovo značajno povećanje zbog već unaprijed potvrđenog povećanja akciza na duvanske prerađevine – istakao je Gavran.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika i stočara RS Vladimir Usorac rekao je da je ogorčen na potez ministra finansija FBiH Ante Krajine, te dodao da je Krajina dao “glupo objašnjenje” da će troškovi plavog dizela u RS biti dva puta veći nego u FBiH i da treba da ih snosi Srpska.
On je naveo da se Krajina nije sjetio takvog objašnjenja kada se raspravljalo o donošenju odluke o plavom dizelu za željeznice, kamenolome i rudnike, a gdje FBiH ima 80 odsto potreba za takvim gorivom.
Usorac je najavio da će ratari iz RS uskoro imati sastanak sa kolegama iz FBiH.
– Najbliži smo tome da blokiramo zgradu Vlade FBiH, jer je premijer FBiH Nermin Nikšić rekao da je sve dogovoreno – istakao je Usorac i dodao da, ako je dogovoreno, onda Krajina mora biti smijenjen, a ako nije dogovoreno, onda mora da ide Vlada FBiH, jer opstruiše proizvodnju hrane.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Ljubo Maletić rekao je da je poljoprivrednike sustigla poplava, suša, grad i da su na ivici egzistencije. On navodi da poljoprivrednici nemaju nikakvu šansu da uđu u njive i siju pšenicu koja je sada 142 marke po kubnom metru i sa cijenom nafte od 2,5 maraka.
– Ovo se nigdje u svijetu ne dešava, ali je kod nas sve moguće zbog politikantstva i mešetara, koji gledaju da ušićare na poljoprivrednicima – istakao je Maletić.
Đubrivo
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Zoran Kovačević rekao je da je resorno ministarstvo ušlo u postupak nabavke 10.000 tona đubriva za jesenju sjetvu, koje će poljoprivrednici plaćati po cijeni od 0,83 KM po kilogramu.
– Cijena đubriva iznosi 1,11 KM po kilogramu sa PDV-om, ali kada se od nje oduzme regres od 25 odsto koji daje resorno ministarstvo, poljoprivrednici će đubrivo platiti 0,83 KM po kilogramu – rekao je Kovačević. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!