Capital.ba

Ekonomiji nedostaje povjerenje

25.09.2012. / 9:26

OKSFORD, Kada bi povjerenje moglo da se destiluje i flašira, zakonodavcima bi u ovom trenutku bilo vrijedno kao najskuplji parfem ili najkvalitetnije staro vino, javile su agencije.

Na njihovu žalost, centralni bankari mogu da kreiraju neograničenu likvidnost, ali ne i neograničeno povjerenje, kao što će, po svemu sudeći, ove sedmice pokazati podaci iz Evrope i SAD, prenose portali.
Američka Uprava federalnih rezervi (FED) i Evropska centralna banka (ECB) su u posljednje vrijeme učinile sve što su tržišta realno mogla od njih da očekuju.
FED je obećao da će nastaviti da štampa novac dok nezaposlenost ne bude smanjena, a ECB je navela da će kupovati obveznice zemalja kao što su Španija i Italija.
Tim naporima se pridružila čak i Banka Japana, skromno proširivši svoj program kupovine sredstava.
Od vodećih centralnih banaka u svijetu, jedino još Narodna banka Kine ne preduzima značajnije poteze.
Postavlja se pitanje kada će u globalnoj ekonomiji, koju već šestu godinu zaredom potresaju akutni finansijski problemi, ovaj monetarni aktivizam rezultovati rastom tražnje, proizvodnje i zaposlenosti, piše Rojters.
– Ono što su centralne banke uradile je od pomoći, a pozitivna reakcija na finansijskim tržištima će vjerovatno blago podići nivo povjerenja na kratak rok. Međutim, sada je sve na političarima, a oni su nas bezbroj puta razočarali, ne samo u Evropi, već i u SAD, što predstavlja veliki izazov za bilo kakvu pozitivnu priču sljedeće godine – rekao je glavni ekonomista holandske banke ING Mark Klife.
Francuska i Španija će ove sedmice najaviti štedljive budžete za 2013., poslije mjera štednje koje su pokrenule brojne zemlje evrozone.
Španija, koja je nedavno podigla porez na dodatu vrijednost, mogla bi da zamrzne rast penzija, kao dio dogovora o finansijskoj podršci, koju prima od partnera iz monetarne unije.

Štednja
– Recesioni pritisci već su duboko ukorijenjeni kao rezultat finansijskih stresova, čak i prije nego što je planirana budžetska štednja u regionu mogla da bude sprovedena. Štednja u vrijeme usporavanja globalne tražnje mogla bi se pokazati smrtonosnom po mjere fiskalne stabilizacije u evrozoni – ocijenila je direktor londonske konsultantske kuće “G+ ekonomiks” Lena Komileva.
Primjer je Italija, koja je prošle sedmice saopštila da sada očekuje da će njena ekonomija potonuti za 2,4 odsto ove godine, dvostruko više u odnosu na prethodnu prognozu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!