Capital.ba

Đurković: Potrebna veća efikasnost za stvaranje povoljnije ekonomske klime

08.09.2012. / 18:45

BEOGRAD, Srbija kao država mora biti efikasnija, a njena administracija jednostavnija nego sada da bi bila stvorena povoljnija ekonomska klima.

Ovaj recept za privlačenje stranih investitoria dao je predsjednik Američke privredne komore (APK) u Srbiji Miloš Đurković.

On je rekao da svakako treba podržati vladine mjere usmjerene na budžetsku štednju i smanjenje parafiskalnih nameta.

“To su dva od osam prioriteta kojih bi, prema mišljenju koje je Američka privredna komora iznijela prije formiranja sadašnje vlade, trebalo da se u svom radu drži novi kabinet ministara”, kazao je Đurković.

Vlada bi, po Đurkoviću, trebalo brzo i efikasno da radi na ubrzanju izdavanja građevinskih dozvola, ali i uklanjanju mnogobrojnih prepreka za efikasno obavljanje konverzije prava korišćenja zemljišta u pravo svojine.
 
Reforma državne administracije i završetak restrukturiranja i privatizacije javnih preduzeća, kao i povećanje transparentnosti prilikom donošenja ekonomskih zakona, predstavljaju probleme na koje takođe ukazuje APK.

Neophodno je, osim toga, rješavanje pitanja visokog učešća loših kredita u bankarskom sektoru, ali i modernizacija regulative iz oblasti radnih odnosa“, smatra Đurković.

“To je bitno ne samo za dolazak stranih investitora, nego i uopšte za uspješan rad postojećih kako stranih, tako i domaćih ulagača”, istakao je Đurković.

On je pohvalio činjenicu da novi nacrt Zakona o javnim nabavkama Srbije ukazuje na nekoliko veoma bitnih problema na koje je ukazala i APK, i napomenuo da taj pravni akt treba ne samo da spriječi korupciju već i da ubrza čitavu proceduru u realizaciji nabavki.

Po Đurkoviću, Vlada treba, takođe, da radi na ozbiljnoj reformi javnog sektora i državne administracije, što bi značajno moglo da podigne kredibilitet Srbije i kompenzuje probleme koji će se javiti u nekim drugim sektorima privrede zbog realizacije reformske politike.

“Američka privredna komora u Srbiji ostaje konstruktivni partner Vlade i u narednom periodu i nastavićemo rad na završetku strukturnih reformi i unapređenju investicione klime. Zbog toga planiramo da, povodom 100 dana Vlade, organizujemo skup koji će biti prilika da se čuju ojcene o načinu i uspješnosti njenog rada,” kazao je čelnik APK.

Đurković je naveo da se APK dosadašnjem radu “veoma angažovala na promociji Srbije kao investicione destinacije, ali i kroz pomoć ulagačima – ne samo američkim nego i drugim – da obave poslove u Srbiji”.

APK, kazao je Đurković, kroz promociju Srbije kao investicionog odredišta želi da pomogne u dovođenju što većeg broja novih stranih ulagača, uključujući i one iz Sjedinjenih Američkih Država.

Članice APK su proteklih 11 godina, koliko ta institucija deluje u Srbiji, uložile u ovdašnju privredu više od devet milijardi evra. APK sada ima 160 kompanija-članica od kojih su trećina iz SAD, isto toliko iz drugih dijelova svijeta, a ostatak iz Srbije, precizirao je Đurković.

“Do sada smo, u cilju stvaranja povoljne biznis klime i lakšeg dolaska novih investitora, bili veoma angažovani u domenu pravne regulative i pomoći u podizanju kapaciteta državne administracije”, kazao je prvi čovek APK i objasnio da to znači i “stalan rad sa Vladom Srbije i drugim državnim institucijama.

“Jedan od načina kako možemo da privučemo nove investitore u Srbiju jeste da postojeći budu zadovoljni”, ukazao je Đurković, uz opasku da asocijacija koju on predvodi dosta radi i na promovisanju dobre poslove prakse jer je, “veoma bitan i način na koji se posao obavlja.”

“Mi sebe vidimo kao nekoga ko djeluje i edukativno na tržištu Srbije i propagira ispravan model vođenja poslova, u etičkom, humanom i transparetnom smislu”, naglasio je on.

Đurković je dalje primjetio da sada, kada je riječ o novim ulaganjima u srpsku privredu, treba imati u vidu i da su investitori suzdržani generalno u cijelom svijetu zbog usporenog investicionog ciklusa izazvanog globalnom ekonomskom krizom.

“Dalja ulaganja svakako će zavisiti i od globalne ekonomije, ali i spremnosti Srbije da završi ključne ekonomske reforme”, konstatovao je Đurković.

Đurković je istakao kako je Srbija zemlja koja je idealna za poljoprivredu i zbog toga u toj grani treba da ima veoma dobre i bitne investicije, ali i napomenuo da su ulaganja veoma potrebna i u svim drugim granama privrede.

I u informatičkoj tehnologiji Srbija ima šansu da privuče nove investicije, mišljenja je Đurković ističućiu da je to sektor u kome se kapital brzo oplođuje i lakše nego u nekim drugim djelatnostima otvaraju nova radna mjesta.

“Veoma je bitno”, zaključio je Đurković, “što posao u informatičkom sektoru uglavnom dobijaju mlađi ljudi koji su i solidno plaćeni pa zbog toga ne moraju da razmišljaju o odlasku iz Srbije. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!